Liste over medlemmer af Rigsdagen i det tyske kejserrige (9. valgperiode)
Lovgivningsperiode
Den Reichstag Valget i 1893 var valg for 9. tyske Rigsdag og fandt sted den 15. juni 1893. Lovperioden varede indtil 1898.
Fraktioner
- Centerparti 96
- Det tyske konservative parti 72
- Free Mind 66
- Nationale liberale 53
- Socialdemokraterne (SPD) 44
- Det tyske rigsparti 28
- Liberal People's Party (FVp) 24
- Polen 19
- Liberal Association (FVg) 13
- Antisemitisk Folkeparti (AVP) 12
- Tysk Folkeparti (DtVP) 11
- Alsace-Lorraine 8
- Tysk-Hannover Party (DHP) 7
- Bavarian Farmers 'Union (BB) 4
- Tysk socialparti (DSP) 2
- Danskere 1
- Uafhængig 2
- Andet 1
Pladser 397
- Præsident: Albert von Levetzow
- 1. næstformand: Rudolf von Buol-Berenberg
- 2. næstformand: Albert Bürklin
- Sekretær: Gebhard Braun , Stephan Cegielski , Otto Hermes , Hans Dietrich von Holleuffer , Cölestin Krebs , Hermann Kropatscheck , Kurt Merbach , Theodor Pieschel ,
Kvæstorer: Victor Rintelen , Friedrich Boettcher
Medlemmer
EN.
-
Adt, Eduard , producent,
WK Pfalz 4 ( Zweibrücken , Pirmasens ), National Liberal Party -
Ahlwardt, Hermann , lærer,
WK Frankfurt 1 ( Arnswalde , Friedeberg ), antisemit (ikke-tilknyttet) -
Aichbichler, Josef , brygger og økonom i Wolnzach,
WK Oberbayern 4 ( Ingolstadt , Freising , Pfaffenhofen ), center -
Ancker, Heinrich , speditør,
WK Königsberg 1 ( Memel , Heydekrug ), FVp -
Arenberg, Franz von , diplomat,
WK Aachen 1 ( Schleiden , Malmedy , Montjoie ), center -
Arnim, Traugott von , borgerlig herre og herregårdsejer i Muskau,
WK Liegnitz 10 ( Rothenburg (Oberlausitz) , Hoyerswerda ), Tysklands rigsparti -
Arnswaldt-Böhme, Werner von , herregårdsejer,
WK Hannover 5 ( Melle , Diepholz , Wittlage , Sulingen , Stolzenau ), tysk-Hannoveriansk fest, praktikant i centergruppen -
Arnswaldt-Hardenbostel, Hermann von , herregårdsejer,
WK Hannover 6 ( Syke , Verden ), tysk-Hannover fest, gæst i centergruppen -
Auer, Ignaz , Sattler,
WK Sachsen 17 ( Glauchau , Meerane , Hohenstein-Ernstthal ), SPD -
Augst, Wilhelm , kobbersmeder,
WK Württemberg 12 ( Gerabronn , Crailsheim , Mergentheim , Künzelsau ), Tysk Folkeparti (mellemvalg 1895)
B.
-
Bachem, Carl Joseph Emil , advokat,
WK Düsseldorf 11 ( Krefeld ), center -
Bachmeier, Benedikt , godsejer Tettenweis,
WK Niederbayern 4 ( sognekirker , Eggenfelden , Griesbach ), bayersk bondeforbund -
Bäurle, Jakob , Pastor Ottmaring,
WK Oberbayern 3 ( Aichach , Friedberg , Dachau , Schrobenhausen ), center -
Bantleon, Nikolaus , Waldhausen Economic Council,
WK Württemberg 14 ( Ulm , Heidenheim , Geislingen ), National Liberal Party -
Barth, Wilhelm Theodor , Syndiker i Bremen Handelskammer,
WK Liegnitz 8 ( Schönau , Hirschberg ), Liberal Association -
Bassermann, Ernst , advokat og byrådsmedlem i Mannheim,
WK Baden 11 ( Mannheim ), National Liberal Party -
Bygmester, Louis , minedriftsindustri,
WK Merseburg 3 ( Bitterfeld , Delitzsch ), gæst for det tyske rigsparti -
Baumbach, Iwan , herregårdejere,
WK Sachsen-Altenburg , German Reich Party -
Bayerlein, Julius , byrådet i Bayreuth,
WK Upper Franconia 2 ( Bayreuth , Wunsiedel , Berneck ), National Liberal Party -
Bebel, August , master turner Plauen,
WK Elsaß-Lothringen 8 ( Strasbourg by ), SPD -
Beckh, Hermann , advokat Nürnberg,
WK Sachsen-Coburg-Gotha 1 ( Coburg ), praktikant fra FVp -
Benda, Robert von , herregårdsejer,
WK Magdeburg 6 ( Wanzleben ), National Liberal Party -
Bender, Hermann Joseph , Rentier,
WK Koblenz 2 ( Neuwied ), center -
Bennigsen, Rudolf von , statsdirektør Hannover,
WK Hannover 18 ( Stade , Geestemünde , Bremervörde , Osterholz ), National Liberal Party -
Benoit, Wilhelm , bygningsrådmand,
WK Köslin 3 ( Köslin , Kolberg-Körlin , Bublitz ), Liberal Association (mellemvalg 1895) -
Bernstorff, Andreas von , diplomat og administrativ advokat,
WK Slesvig-Holsten 10 ( hertugdømmet Lauenburg ), Tysklands rigsparti -
Bernstorff, Berthold von , herregårdejere Wehningen,
WK Hannover 15 ( Lüchow , Uelzen , Dannenberg , Bleckede ), tysk-Hannover fest -
Bindewald, Friedrich , maler,
WK Hessen 3 ( Alsfeld , Lauterbach ), Tysk reformparti (mellemvalg 1893) -
Birk, Georg , krovært i München,
WK Upper Bavaria 1 München I ( gamle bydel , Lehel , Maxvorstadt ), SPD -
Bismarck, Herbert von , tidligere statsminister D.,
WK Magdeburg 3 ( Jerichow I , Jerichow II ), ikke-tilknyttet konservativ -
Blankenhorn, Ernst , borgmester i Müllheim,
WK Baden 4 ( Lörrach , Müllheim ), National Liberal Party -
Blos, Wilhelm , journalist og forfatter,
WK Braunschweig 1 ( Braunschweig , Blankenburg ), SPD -
Bock, Adam , godsejer,
WK Aachen 2 ( Eupen , Aachen-Land ), center -
Bock, Wilhelm , redaktør og fagforeningsmand,
WK Sachsen-Coburg-Gotha 2 ( Gotha ), SPD -
Böckel, Otto , biblioteksassistent Marburg,
WK Kassel 5 ( Marburg , Frankenberg , Kirchhain ), antisemitter -
Böhme, Carl , advokat og byrådsmedlem Annaberg,
WK Sachsen 21 ( Annaberg , Schwarzenberg , Johanngeorgenstadt ), National Liberal Party -
Boettcher, Friedrich , publicist,
WK Waldeck-Pyrmont , National Liberal Party -
Bohm, Bernhard , godsejer,
WK Potsdam 3 ( Ruppin , Templin ), FVp -
Bohtz, Bernhard , herregårdejere,
WK Frankfurt 5 ( Oststernberg , Weststernberg ), tyske konservative parti -
Boltz, Heinrich , Privy Council of Justice Saarbrücken,
WK Trier 5 ( Saarbrücken ), National Liberal Party -
Bostetter, august , læge og borgmester i Brumath,
WK Alsace-Lorraine 9 ( Strasbourg-Land ), gæst for National Liberal Party -
Brandenburg, Carl , byretsråd,
WK Hannover 3 ( Meppen , Lingen , Bentheim , Aschendorf , Hümmling ), center -
Braubach, Romanus , advokat Köln,
WK Koblenz 5 ( Mayen , Ahrweiler ), center -
Braun, Gebhard , Kaufmann,
WK Württemberg 16 ( Biberach , Leutkirch , Waldsee , Wangen ), center -
Breuer, Johann Adolf , godsejer,
WK Köln 3 ( Bergheim (Erft) , Euskirchen ), center (mellemvalg 1897) -
Broekmann Wilhelm , distriktsdommer Neuchâtel,
WK Trier 1 ( Daun , Bitburg , Prüm ), center -
Bruckmaier, Josef , landmand i Bogen,
WK Niederbayern 2 ( Straubing , Bogen , Landau , Vilshofen ), Bavarian Farmers Association -
Brühne, Friedrich , skomager,
WK Wiesbaden 1 ( Obertaunus , Höchst , Usingen ), SPD -
Brünings, Theodor , distriktsdommer i Landau,
WK Pfalz 3 ( Germersheim , Bergzabern ), National Liberal Party -
Brunck, Ulrich , godsejere,
WK Pfalz 6 ( Kaiserslautern , Kirchheimbolanden ), National Liberal Party -
Buchka, Gerhard von , dommer i Rostock,
WK Mecklenburg-Schwerin 5 ( Rostock , Doberan ), tyske konservative parti -
Buddeberg, Heinrich , forretningsmand,
WK Sachsen 1 ( Zittau ), FVp -
Buddenbrock, Arthur von , godsejer Ottlau,
WK Marienwerder 1 ( Marienwerder , Stuhm ), ikke-tilknyttet konservativ -
Bueb, Fernand , journalist Mulhouse,
WK Alsace-Lorraine 2 ( Mulhouse ), SPD -
Bürklin, Albert , godsejer,
WK Pfalz 2 ( Landau , Neustadt an der Haardt ), National Liberal Party -
Bumiller, Lambert , Pastor Ostrach,
WK Hohenzollernsche Lande ( Sigmaringen , Hechingen ), center -
Buol-Berenberg, Rudolf von , byretsrådmand Mannheim,
WK Baden 14 ( Tauberbischofsheim , Buchen ), center -
Burger, Franz , borgmester Zeil am Main,
WK Lower Franconia 5 ( Schweinfurt , Haßfurt , orner ), Center
C.
-
Carmer-Osten, Friedrich von , herregårdsejer,
WK Breslau 1 ( Guhrau , Steinau , Wohlau ), tysk konservative parti -
Casselmann, Wilhelm , pensioneret skovbrugskommissær. D. Eisenach,
WK Sachsen-Weimar-Eisenach 2 ( Eisenach , Dermbach ), FVp -
Cegielski, Stephan , fabriksejer,
WK Poznan 1 Poznan , polsk parlamentsgruppe -
Chlapowski, Stanislaus von , herregårdejere,
WK Posen 6 ( Fraustadt , Lissa ), polsk parlamentsgruppe -
Charton, Nicolas , godsejer,
WK Elsaß-Lothringen 13 ( Bolchen , Diedenhofen ), Alsace-Lorraine (mellemvalg 1896) -
Clemm, Carl , bestyrelsen for BASF Ludwigshafen,
WK Pfalz 1 ( Speyer , Ludwigshafen am Rhein , Frankenthal ), National Liberal Party -
Colbus, Jean , Pastor Neunkirchen-Saargemünd,
WK Elsaß-Lothringen 12 ( Saargemünd , Forbach ), Alsace-Lorraine -
Colmar-Meyenburg, Axel von , distriktsadministrator og herregårdejer,
WK Bromberg 1 ( Czarnikau , Filehne , Kolmar i Posen ), tysk konservativt parti -
Conrad, Michael Georg , publicist,
WK Middle Franconia 3 ( Ansbach , Schwabach ), Tysk Folkeparti (eftervalg 1896) -
Conrad, Thaddäus , godsejer Liebau,
WK Oppeln 7 ( Pless , Rybnik ), center -
Cuny, Ludwig von , professor i rettigheder Berlin,
WK Koblenz 4 ( Kreuznach , Simmern ), National Liberal Party -
Cytronowski, Joseph , Pastor Schmitsch,
WK Oppeln 10 ( Neustadt OS ), center -
Czarlinski, Leon von , herregårdsejer,
WK Bromberg 3 ( Bromberg ), polsk parlamentsgruppe -
Czartoryski, Adam Fürst , herregårdejere,
WK Posen 5 ( Kröben ), polsk parlamentsgruppe -
Czartoryski, Idzizlaw , herregårdejere,
WK Posen 4 ( Buk , Schmiegel , omkostninger ), polsk parlamentsgruppe
D.
-
Dallwitz, Sigismund von , godsejer Tornow,
WK Potsdam 2 ( Ostprignitz ), ikke-tilknyttet konservativ -
Tæpper, Georg von der , Majoratsherr zu Ringelheim,
WK Hannover 7 ( Nienburg , Neustadt am Rübenberge , Fallingbostel ), tysk-Hannoveriske parti -
Deuringer, Michael , borgmester Gersthofen,
WK Schwaben 1 ( Augsburg , Wertingen ), center -
Dewitz, Hermann von , herregårdejere,
WK Stettin 6 ( Naugard , Regenwalde ), tyske konservative parti -
Dieden, Christian , vingårdsejer,
WK Trier 2 ( Wittlich , Bernkastel ), center -
Dietz, Johann Heinrich Wilhelm , skrivemaskine,
WK Hamburg 2 ( Altstadt , St. Georg , Hammerbrook ), SPD -
Dönhoff, August von , medlem af herregården,
WK Königsberg 4 ( Fischhausen , Königsberg-Land ), tyske konservative parti -
Dohna-Schlodien, Adolf zu , majoritetsejer,
WK Königsberg 7 ( Preussisk-Holland , Mohrungen ), tyske konservative parti -
Douglas, Wilhelm von , godsejer,
WK Baden 13 ( Bretten , Sinsheim ), tyske konservative parti -
Dresler, Heinrich Adolf , industrimand Kreuztal,
WK Arnsberg 1 ( Wittgenstein , Siegen , Biedenkopf ), National Liberal Party -
Dziembowski-Pomian, Sigismund von , advokat,
WK Posen 8 ( Wreschen , Pleschen , Jarotschin ), polsk parlamentsgruppe -
Dziembowski-Bomst, Stephan von , herregårdsejer,
WK Posen 3 ( Meseritz , Bomst ), Tysklands rigsparti (mellemvalg 1894)
E.
-
Eck, Johann , borgmester Hopferstadt,
WK sub CHF 2 ( Kitzingen , Gerolzhofen , Ochsenfurt , Volkach ), Center -
Ehni, Georg , Kommerzienrat Stuttgart,
WK Württemberg 5 ( Esslingen , Nürtingen , Kirchheim , Urach ), Tysk Folkeparti -
Elm, Adolph von , cigarproducent,
WK Slesvig-Holsten 6 ( Pinneberg , Segeberg ), SPD (mellemvalg 1894) -
Engels, Ernst , Oberbergrat Clausthal,
WK Hannover 13 ( Goslar , Zellerfeld , Ilfeld ), German Reich Party -
Enneccerus, Ludwig , professor i loven i Göttingen,
WK Oldenburg 1 Oldenburg , ( Eutin , Birkenfeld ), National Liberal Party -
Euler, Jakob , tømrer Bensberg,
WK Münster 3 ( Borken , Recklinghausen ), center
F.
-
Feddersen, Theodor , landmand Südergaarde,
WK Slesvig-Holsten 4 ( Tondern , Husum , Eiderstedt ), National Liberal Party -
Fink, Philipp , landmand Weyer,
WK Wiesbaden 4 ( Limburg , Oberlahnkreis , Unterlahnkreis ), gæst for Det Nationale Liberale Parti -
Fischbeck, Otto , Syndic,
WK Düsseldorf 1 ( Remscheid , Lennep , Mettmann ), FVp (mellemvalg 1895) -
Fischer, Richard , partisekretær,
WK Berlin 2 ( Schöneberger Vorstadt , Friedrichsvorstadt , Tempelhofer Vorstadt , Friedrichstadt-Süd ), SPD -
Forester, Karl Hermann , cigarproducent Hamburg,
WK Reuss ældre linje , SPD -
Förster, Paul , højskoleprofessor,
WK Köslin 5 ( Neustettin ), Tysk reformparti (mellemvalg 1893) -
Frank, Georg , landmand Pforzheim,
WK Baden 9 ( Pforzheim , Ettlingen ), National Liberal Party -
Frank, Wilhelm , katolsk præst i Berlin,
WK Oppeln 8 ( Ratibor ), center -
Frege, Arnold Woldemar , herregårdejere,
WK Sachsen 14 ( Borna , Geithain , Rochlitz ), tyske konservative parti -
Frese, Hermann , tobakshandler Bremen,
WK Bremen , Liberal Association -
Friedberg, Robert , professor i Halle,
WK Anhalt 2 ( Bernburg , Koethen , Ballenstedt ), National Liberal Party -
Fritzen, Aloys , Landesrat,
WK Düsseldorf 9 ( Kempen ), center -
Fritzen, Karl , Richter,
WK Düsseldorf 7 ( Rees , Moers ), Center (mellemvalg 1895) -
Frohme, Karl , forfatter,
WK Slesvig-Holsten 8 ( Altona , Stormarn ), SPD -
Fuchs, Eduard , forretningsmand Köln,
WK Arnsberg 5 ( Bochum , Gelsenkirchen , Hattingen , Herne ), center -
Fürstenberg, Karl Egon IV. Zu, Erbfürst,
WK Baden 2 ( Donaueschingen , Villingen ), løsgænger (mellemvalg 1893) -
Fusangel, Johannes , journalist,
WK Arnsberg 2 ( Olpe , Arnsberg , Meschede ), center
G
-
Galen, Ferdinand Heribert von , kasserer for Fyrstendømmet Münster,
WK Oldenburg 3 ( Vechta , Delmenhorst , Cloppenburg , Wildeshausen , Berne , Friesoythe ), center -
Galler, Julius Oskar , boghandler Stuttgart,
WK Württemberg 8 ( Freudenstadt , Horb , Oberndorf , Sulz ), Tysk Folkeparti -
Gamp-Massaunen, Karl von , rådmand i det preussiske handelsministerium,
WK Marienwerder 8 ( German Crown ), German Reich Party -
Gaulke, Max , distriktsdommer Pasewalk,
WK Stettin 2 ( Ueckermünde , Usedom-Wollin ), liberal sammenslutning -
Gerisch, Alwin , maskiningeniør,
WK Sachsen 23 ( Plauen ), SPD (mellemvalg 1894) -
Gerlach, August von , distriktsadministrator Kammin,
WK Köslin 3 ( Köslin , Kolberg-Körlin , Bublitz ), det tyske konservative parti -
Gerstenberger, Liborius , præst,
WK Unterfranken 1 ( Aschaffenburg ), center (mellemvalg 1895) -
Gescher, Alfred , District Administrator, District Rees,
WK Düsseldorf 7 ( Moers , Rees ), Tysk konservativt parti -
Geyer, Friedrich , cigarfabrikant,
WK Sachsen 13 ( Leipzig-Land , Taucha , Markranstädt , Zwenkau ), SPD -
Göllner, Emil , godsejer Pilzen,
WK Breslau 9 ( Striegau , Schweidnitz ), FVp -
Görtz, Heinrich Adolf , advokat og notar i Lübeck,
WK Lübeck , Liberal Association -
Graefe, Heinrich , blomsterproducent i Bischofswerda,
WK Sachsen 3 ( Bautzen , Kamenz , Bischofswerda ), Tysk reformparti -
Grand-Ry, Andreas von , godsejer,
WK Koblenz 6 ( Adenau , Cochem , Zell ), center -
Greiß, Adolf , byrådsmedlem i Köln,
WK Köln 1 ( Köln by ), centrum -
Grillenberger, Karl , korrekturlæser i et trykkeri,
WK Mittelfranken 1 ( Nürnberg ), SPD -
Groeben-Arenstein, Louis von der , herregårdejer Arenstein,
WK Königsberg 5 ( Heiligenbeil , Preussisch-Eylau ), tyske konservative parti -
Gröber, Adolf , distriktsdommer,
WK Württemberg 15 ( Ehingen , Blaubeuren , Laupheim , Münsingen ), center -
Validlingen, Wilhelm von , distriktsdommer,
WK Württemberg 7 ( Nagold , Calw , Neuenbürg , Herrenberg ), German Reich Party -
Günther, Julius , byretspræsident Naumburg,
WK Merseburg 8 ( Naumburg , Weißenfels , Zeitz ), National Liberal Party -
Guerber, Joseph , Canon,
WK Elsaß-Lothringen 4 ( Gebweiler ), Alsace-Lorraine -
Gustedt-Lablacken, Werner von , godsejer,
WK Königsberg 2 ( Labiau , Wehlau ), det tyske konservative parti
H
-
Haag, Martin , Weingärtner Heilbronn,
WK Württemberg 3, ( Heilbronn , Besigheim , Brackenheim ), Tysk Folkeparti -
Haake, Gustav , godsejer Letschin,
WK Frankfurt 4 ( Frankfurt (Oder) , Lebus ), German Reich Party -
Haas, Marie Bernhard , læge i Metz,
WK Elsaß-Lothringen 14 ( Metz ), Alsace-Lorraine -
Haase, Hugo , advokat,
WK Königsberg 3 ( Königsberg-Stadt ), SPD (mellemvalg 1897) -
Haehnle, Hans , producent,
WK Württemberg 14 ( Ulm , Heidenheim , Geislingen ), Tysk Folkeparti (mellemvalg 1895) -
Hänichen, Felix Oskar , forretningsmand Lockwitz,
WK Sachsen 6 ( Dresden-Land til venstre for Elben , Dippoldiswalde ), tysk reformparti -
Hahn, Diederich , medarbejder i Deutsche Bank
WK Hannover 19 ( Neuhaus (Oste) , Hadeln , Lehe , Kehdingen , Jork ), gæst for Det Nationale Liberale Parti -
Hammacher, Friedrich , Rentier,
WK Düsseldorf 6 ( Duisburg , Mülheim an der Ruhr , Ruhrort , Oberhausen ), National Liberal Party -
Hammerstein, Wilhelm Joachim von , chefredaktør Kreuzzeitung,
WK Minden 2 ( Herford , Halle (Westphalia) ), tyske konservative parti -
Harl, Christian , præst i Dorfen,
WK Oberbayern 5 ( Wasserburg , Erding , Mühldorf ), center -
Harm, Friedrich , forretningsmand,
WK Düsseldorf 2 ( Elberfeld , Barmen ), SPD -
Hartmann, Franz , godsejere Labitsch,
WK Breslau 12 ( Glatz , Habelschwerdt ), center -
Hartmann, Friedrich , landmand,
WK Württemberg 11 ( Hall , Backnang , Öhringen , Neckarsulm , Weinsberg ), Tysk Folkeparti -
Hasse, Ernst , professor Leipzig,
WK Sachsen 12 ( Leipzig-Stadt ), gæst for Det Nationale Liberale Parti -
Hauffe, Friedrich Wilhelm , godsejere og byrådsmedlem i Dahlen,
WK Sachsen 11 ( Oschatz , Wurzen , Grimma ), tysk konservativt parti -
Hus, Adam , præst i Wörth a. M.,
WK Lower Franconia 1 ( Aschaffenburg , Alzenau , Obernburg , Miltenberg ), center -
Haußmann, Conrad , advokat Stuttgart,
WK Württemberg 9 ( Balingen , Rottweil , Spaichingen , Tuttlingen ), Tysk Folkeparti -
Heereman von Zuydwyck, Clemens von , herregårdsejer,
WK Münster 2 ( Münster , Coesfeld ), center -
Heim, Georg , publicist,
WK Oberpfalz 5 ( Neustadt ad Waldnaab , Vohenstrauß , Tirschenreuth ), center (mellemvalg 1897) -
Herbert, Fritz , bogtrykker Stettin,
WK Stettin 4 (Stettin-Stadt), SPD -
Herder, Gottfried von , herregårdejer Rauenstein,
WK Sachsen 20 ( Marienberg , Zschopau ), tysk konservativt parti -
Hermes, Otto , direktør for Berlin Aquarium,
WK Liegnitz 7 ( Landeshut , Jauer , Bolkenhain ), FVp -
Hertling, Georg von , publicist,
WK Köln 4 ( Rheinbach , Bonn ), center (mellemvalg 1896) -
Herzog, Hermann , tekstilproducent Neugersdorf,
WK Sachsen 2 ( Löbau ), FVp -
Hesse, Heinrich , pensionist i Paderborn,
WK Minden 4 ( Paderborn , Büren ), center -
Cornelius von Heyl zu Herrnsheim , læderindustrimand i Worms,
WK Hessen 7 ( Worms , Heppenheim , Wimpfen ), National Liberal Party -
Hilgendorff, Robert , herregårdejer Platzig,
WK Marienwerder 7 ( Schlochau , Flatow ), tyske konservative parti (mellemvalg 1894) -
Hilpert, Leonhard , Metzger Windsheim,
WK Middle Franconia 6 ( Rothenburg ob der Tauber , Neustadt an der Aisch ), Bavarian Farmers 'Association -
Himburg, Ernst , herregårdsejer,
WK Magdeburg 2 ( Stendal , Osterburg ), tyske konservative parti (mellemvalg 1894) -
Hirschel, Otto , arkitekt Frankfurt,
WK Hessen 6 ( Erbach , Bensheim , Lindenfels , Neustadt im Odenwald ), tysk reformparti -
Hische, Heinrich , direktør for sukkerfabrikken Bennigsen,
WK Hannover 9 ( Hameln , Linden , Springe ), National Liberal Party -
Heat, Franz , generalsekretær for "Arbeiterwohl",
WK Aachen 5 ( Geilenkirchen , Heinsberg , Erkelenz ), center -
Hodenberg, Hermann von , herregårdejer Ribbesbüttel,
WK Hannover 10 ( Hildesheim , Marienburg , Alfeld (Leine) , Gronau ), tysk-Hannoveriansk fest -
Hoeffel, Johannes , læge og borgmester i Buchsweiler,
WK Elsaß-Lothringen 11 ( Zabern ), German Reich Party -
Hofmann, Franz , cigarfabrikant,
WK Sachsen 22 ( Auerbach , Reichenbach ), SPD -
Hofmann, Heinrich , distriktsdommer Rennerod,
WK Wiesbaden 5 ( Dillkreis , Oberwesterwald ), gæst for Det Nationale Liberale Parti -
Hofmann, Theodor , Pastor Urlau,
WK Württemberg 13 ( Aalen , Gaildorf , Neresheim , Ellwangen ), center (mellemvalg 1896) -
Hohenlohe-Öhringen, Christian Kraft zu , minedriftsindustri,
WK Oppeln 1 ( Kreuzburg , Rosenberg OS ), tysk konservativt parti -
Hohenlohe-Schillingsfürst, Alexander zu , distriktspræsident Øvre Alsace,
WK Elsaß-Lothringen 10 ( Hagenau , Weißenburg ), gæst for det tyske konservative parti -
Holleuffer, Hans Dietrich von , distriktsadministrator Löwenberg,
WK Liegnitz 5 ( Löwenberg ), tyske konservative parti -
Holstein, Conrad Graf von, godsejer
WK Slesvig-Holsten 9 ( Oldenburg i Holsten , Plön ), tyske konservative parti -
Holtz, Otto , herregårdejere,
WK Marienwerder 5 ( Schwetz ), German Reich Party -
Hompesch-Rurich, Alfred Graf von , herregårdsejer,
WK Aachen 4 ( Düren , Jülich ), center -
Horn, Albert , formand for prins-biskoppen,
WK Oppeln 12 ( Neisse ), center -
Horn, Georg , glasmager,
WK Sachsen 6 ( Dresden-Land til venstre for Elben , Dippoldiswalde ), SPD (mellemvalg 1895) -
Hornstein, Hermann von , godsejer,
WK Baden 2 ( Donaueschingen , Villingen ), ikke-tilknyttet konservativ -
Hosang, Jacob , landmand og mineejer,
WK Magdeburg 5 ( Neuhaldensleben , Wolmirstedt ), National Liberal Party -
Hubrich Alfred , landmand Neisse,
WK Oppeln 11 ( Neustadt OS ), center -
Hüpeden, Gustav , højskoleprofessor Kassel,
WK Kassel 2 ( Kassel , Melsungen ), tysk konservativt parti -
Knus, Friedrich , stiftelsesadministrator,
WK Baden 1 ( Konstanz , Überlingen , Stockach ), center -
Humann, Heinrich , landmand Neuenkirchen,
WK Minden 3 ( Bielefeld , Wiedenbrück ), center
JEG.
-
Innhausen og Knyphausen, Edzard zu , stor grundejer,
WK Hannover 1 ( Emden , Norden , Weener ), praktikant fra det tyske konservative parti -
Iskraut, Karl , pastor Gohfeld,
WK Kassel 4 ( Eschwege , Schmalkalden , Witzenhausen ), Tysk socialreformparti (mellemvalg 1895)
J
-
Jacobskötter, Johannes , skræddermester Erfurt,
WK Erfurt 4 ( Erfurt , Schleusingen , Ziegenrück ), tysk konservativt parti -
Jagow, Hermann von , godsejer,
WK Magdeburg 2 ( Stendal , Osterburg ), tyske konservative parti -
Janta-Polczynski, Roman von , herregårdsejer,
WK Danzig 4 ( Neustadt (Westpr.) , Putzig , Karthaus ), polsk parlamentsgruppe -
Jazdzewski, Ludwig von , katolsk teolog
WK Posen 9 ( Krotoschin , Koschmin ), polsk parlamentsgruppe -
Jebsen, Michael , dampskibsoperatør,
WK Slesvig-Holsten 2 ( Aabenraa , Flensborg ), National Liberal Party -
Jöst, Franz , støbeproducent i Mainz,
WK Hessen 9 ( Mainz , Oppenheim ), SPD -
Johannsen, Gustav , redaktør og avisudgiver,
WK Schleswig-Holstein 1 ( Hadersleben , Sonderburg ), dansker -
Jorns, Fritz , ejer af kobberværker,
WK Hannover 11 ( Einbeck , Northeim , Osterode am Harz , Uslar ), National Liberal Party
K
-
Kalkstein, Michael von , herregårdsejer,
WK Danzig 5 ( Berent , Preußisch Stargard , Dirschau ), polsk parlamentsgruppe -
Kalmring, Gottfried , borgmester Kerpsleben,
WK Sachsen-Weimar-Eisenach 1 ( Weimar , Apolda ), German Reich Party -
Kanitz, Hans von , herregårdejere,
WK Gumbinnen 2 ( Ragnit , Pillkallen ), tyske konservative parti -
Kanitz, Georg von , Hofmarschall a. D.,
WK Marienwerder 7 ( Schlochau , Flatow ), tyske konservative parti -
Kardorff, Wilhelm von , iværksætter,
WK Breslau 3, ( Groß Wartenberg , Oels ), German Reich Party -
Kauffmann, Gustav , advokat og notar i Berlin,
WK Liegnitz 6 ( Goldberg-Haynau ), FVp -
Kehler, Friedrich von , Legationsrådmand a. D.,
WK Düsseldorf 10 ( Gladbach ), center -
Kercher, Friedrich , borgmester i Iptingen,
WK Württemberg 4 ( Böblingen , Vaihingen , Leonberg , Maulbronn ), Tysk Folkeparti -
Kessler, Franz Joseph , borgmester Lohr am Main,
WK Lower Franconia 3 ( Lohr , Charles City , Hammelburg , Marktheidenfeld , Gemünden ), Center -
Klees, Wilhelm , cigarproducent og byrådsmedlem i Magdeburg ,
WK Magdeburg 4 ( Magdeburg ), SPD -
Kleist-Retzow, Hugo von , herregårdejere
WK Köslin 4 ( Belgard , Schivelbein , Dramburg ), Det tyske konservative parti -
Klemm, Eduard , herregårdejer Freienbessingen,
WK Erfurt 3 ( Mühlhausen , Langensalza , Weißensee ), gæst for det tyske rigsparti -
Klemm, Friedrich Alfred , forretningsmand Dresden,
WK Sachsen 4 ( Dresden ved Elben , Radeberg , Radeburg ), tysk reformparti -
Klose, Florian , godsejer,
WK Oppeln 9 ( Leobschütz ), center -
Knörcke, Gustav , lærer,
WK Merseburg 1 ( Liebenwerda , Torgau ), FVp (mellemvalg 1897) -
Köhler, Philipp , landmand Bettenhausen,
WK Hessen 1 ( Giessen , Grünberg , Nidda ), tysk reformparti -
König, Adolf , læge Witten,
WK Kassel 1 ( Rinteln , Hofgeismar , Wolfhagen ), Tysk reformparti (mellemvalg 1893) -
Koepp, Rudolph , Entrepreneur Chemical Works,
WK Wiesbaden 2 ( Wiesbaden , Rheingau , Untertaunus ), Liberal Association -
Komierowski, Roman von , herregårdsejer,
WK Bromberg 5 ( Gnesen , Wongrowitz , Witkowo ), polsk parlamentsgruppe -
Kopsch, Julius , lærer,
WK Liegnitz 5 ( Löwenberg ), FVp (mellemvalg 1896) -
Kosciol-Koscielski, Joseph von , herregårdsejer,
WK Bromberg 4 ( Inowrazlaw , Mogilno , Strelno ), polsk parlamentsgruppe -
Kraemer, Heinrich , borgmester i Kirchen (Sieg),
WK Koblenz 1 ( Wetzlar , Altenkirchen ), National Liberal Party -
Krebs, Cölestin , byretsrådsmedlem Liebstadt,
WK Königsberg 6 ( Braunsberg , Heilsberg ), center -
Kröber, Adolf , iværksætter og rådmand i München,
WK Middle Franconia 3 ( Ansbach , Schwabach , Heilsbronn ), Tysk Folkeparti -
Kropatscheck, Hermann , overlærer a. D.,
WK Potsdam 9 ( Zauch-Belzig , Jüterbog-Luckenwalde ), det tyske konservative parti -
Krüger, Hugo , distriktsdirektør Gandersheim,
WK Braunschweig 3 ( Holzminden , Gandersheim ), National Liberal Party -
Krupp, Friedrich Alfred , industriel,
WK Düsseldorf 5 ( Essen ), gæst for det tyske rigsparti -
Kruse, Ernst , læge på Norderney,
WK Hannover 2 ( Aurich , Wittmund , Leer ), National Liberal Party -
Krzyminski, Josef , læge Inowroclaw,
WK Bromberg 4 ( Inowrazlaw , Mogilno , Strelno ) polsk parlamentsgruppe, ( eftervalg 1894) -
Kubicki, Karl , Kaufmann Schroda,
WK Posen 7 ( Schrimm , Schroda ), polsk parlamentsgruppe -
Küchly, Peter , ærkepræst Saarburg,
WK Elsaß-Lothringen 15 ( Saarburg , Chateau-Salins ), Alsace-Lorraine -
Kühn, August , skræddermester,
WK Breslau 11 ( Reichenbach , Neurode ), SPD -
Kunert, Fritz , lærer,
WK Merseburg 4 ( Halle (Saale) , Saalkreis ), SPD (mellemvalg 1896) -
Kwilecki, Hector von , herregårdsejer,
WK Posen 2 ( Samter , Birnbaum , Obornik , Schwerin (Warthe) ), polsk parlamentsgruppe
L.
-
Lama, Karl Ritter von , boghandler Regensburg,
WK Oberpfalz 1 ( Regensburg , Burglengenfeld , Stadtamhof ), center -
Langen, Friedrich von , herregårdejer Groß Lüdershagen,
WK Stralsund 1 ( Rügen , Stralsund , Franzburg ), Tysk konservative parti -
Langerfeldt, Georg , advokat Bückeburg,
WK Schaumburg-Lippe , FVg -
Langerhans, Paul , læge,
WK Berlin 1 ( Alt-Berlin , Cölln , Friedrichswerder , Dorotheenstadt , Friedrichstadt-Nord ), FVp -
Legien, Carl , fagforeningsleder,
WK Slesvig-Holsten 7 ( Kiel , Rendsburg ), SPD -
Lehemeir, Anton , borgmester Trostberg,
WK Oberbayern 8 ( Traunstein , Laufen , Berchtesgaden , Altötting ), center -
Lehner, Johann , distriktsretssekretær og virksomhedsejer,
WK Oberpfalz 5 ( Neustadt ad Waldnaab , Vohenstrauß , Tirschenreuth ), center -
Leipziger-Kropstädt, Karl von , herregårdsejer Kropstädt,
WK Merseburg 2 ( Schweinitz , Wittenberg ), tysk konservativt parti -
Långiver, Franz Xaver , dekan og præst i Sasbach,
WK Baden 8 ( Rastatt , Bühl , Baden-Baden ), center -
Lenzmann, Julius , advokat og notar,
WK Arnsberg 3 ( Altena , Iserlohn , Lüdenscheid ), FVp -
Leonhard, Franz Xaver , sognepræst Deggendorf,
WK Niederbayern 5 ( Deggendorf , Regen , Viechtach , Kötzting ), center -
Lerno, Franz Xaver , distriktsdommer Weiden,
WK Oberpfalz 2 ( Amberg , Nabburg , Sulzbach , Eschenbach ), center -
Lerzer, Johann , økonom og borgmester i Thannhausen,
WK Oberpfalz 3 ( Neumarkt , Velburg , Hemau ), center -
Lessing, Gotthold , godsejer Meseberg,
WK Potsdam 3 ( Ruppin , Templin ), FVp (mellemvalg 1896) -
Letocha, Paul , byretsråd Berlin,
WK Oppeln 6 ( Kattowitz , Zabrze ), center -
Leuschner, Ernst , direktør for miner og hytter,
WK Merseburg 5 ( Mansfelder Seekreis , Mansfelder Gebirgskreis ), German Reich Party -
Leuss, Hans , forfatter,
WK Kassel 4 ( Eschwege , Schmalkalden , Witzenhausen ), tysk socialparti -
Levetzow, Albert von , statsdirektør for provinsen Brandenburg,
WK Frankfurt 3 ( Königsberg (Neumark) ), tyske konservative parti, løsgænger som præsident for Rigsdagen -
Kære, Ernst ,
WK Wiesbaden 3 ( St. Goarshausen , Unterwesterwald ), center -
Kære, Heinrich , Farmer Stroga,
WK Sachsen 7 ( Meißen , Grossenhain , Riesa ), Tysk reformparti -
Liebermann von Sonnenberg, Max , publicist,
WK Kassel 3 ( Fritzlar , Homberg , Ziegenhain ), tysk socialparti -
Liebknecht, Wilhelm , journalist,
WK Berlin 6 ( Bryllup , Gesundbrunnen , Moabit , Oranienburger Vorstadt , Rosenthaler Vorstadt ), SPD -
Limburg-Stirum, Friedrich zu , statssekretær a. D.
WK Breslau 8 ( Neumarkt , Breslau-Land ), tyske konservative parti -
Lingens, Joseph , advokat i Aachen,
WK Köln 5 ( Siegkreis , Waldbröl ), center -
Loesewitz, Friedrich von , herregårdejer Lentschow
WK Stralsund 2 ( Greifswald , Grimmen ), German Reich Party -
Lorenzen, Asmus , landmand,
WK Slesvig-Holsten 3 ( Slesvig , Eckernförde ), liberal forening -
Lotze, Carl Friedrich , fabriksejer Dresden,
WK Sachsen 8 ( Pirna , Sebnitz ), tysk reformparti -
Lüders, Erwin , civilingeniør,
WK Liegnitz 9 ( Görlitz , Lauban ), FVp -
Lütgenau, Franz , lærer,
WK Arnsberg 6 ( Dortmund ), SPD (mellemvalg 1895) -
Liège, Friedrich , Farmer Esperstedt,
WK Schwarzburg-Rudolstadt , Liberal Association -
Lutz, Friedrich , bryggeriejer,
WK Middle Franconia 5 ( Dinkelsbühl , Gunzenhausen , Feuchtwangen ), tysk konservativt parti
M.
-
Maager, August , herregårdsejer,
WK Liegnitz 3 ( Glogau ), liberal forening -
Maltzan-Wartenberg, Wilhelm von , herregårdejer Moltzow,
WK Mecklenburg-Schwerin 4 ( Waren , Malchin ), tyske konservative parti -
Manteuffel, Otto von , distriktsadministrator i Luckau,
WK Frankfurt 10 ( Calau , Luckau ), Tysk konservativt parti -
Marbe, Ludwig , advokat Freiburg,
WK Baden 5 Freiburg , ( Emmendingen ), center -
Marcour, Eduard , journalist,
WK Düsseldorf 8 ( Kleve , Geldern ), center -
Marquardsen, Heinrich von , professor Erlangen,
WK Pfalz 5 ( Homburg , Kusel ), National Liberal Party -
Massow, Adolf von , herregårdejere,
WK Köslin 2 ( Bütow , Rummelsburg , Schlawe ), Det tyske konservative parti -
Mayer, Michael , tømrer og billedhugger,
WK Niederbayern 1 ( Landshut , Dingolfing , Vilsbiburg ), center -
For det meste Carl , tobaksforhandler og fagforeningsmand,
WK Düsseldorf 1 ( Remscheid , Lennep , Mettmann ), SPD -
Meister, Heinrich , cigararbejder,
WK Hannover 8 ( Hannover ), SPD -
Mentz, Julius , domæne lejer Kampischkehmen,
Gumbinnen 3 ( Gumbinnen , Insterburg ), praktikant fra det tyske konservative parti -
Merbach, Kurt , Oberbergrat Freiberg,
WK Sachsen 9 ( Freiberg , Hainichen ), German Reich Party -
Merz, Konstantin , læge,
WK Baden 2 ( Donaueschingen , Villingen ), National Liberal Party (eftervalg 1897) -
Metzger, Wilhelm , blikkenslager og redaktør af Hamburger Echo,
WK Hamburg 3 ( forstæder og udlejere ), SPD -
Metzner, Carl , murer og skorstensfejere,
WK Oppeln 4 ( Lublinitz , Tost-Gleiwitz ), center -
Meyer, Alexander , folkeskolelærer,
WK Merseburg 4 ( Halle (Saale) , Saalkreis ), liberal forening -
Meyer, Paul , herregårdejere Rottmannsdorf,
WK Danzig 2 ( Danzig Land ), praktikant fra det tyske rigsparti -
Mirbach, Julius von , udlejer,
WK Gumbinnen 7 ( Sensburg , Ortelsburg ), tysk konservativt parti -
Möller, Heinrich , minearbejdere og fagforeningsfolk,
WK Breslau 10 ( Waldenburg ), SPD -
Möller, Theodor , iværksættere og byrådsmedlem i Dortmund,
WK Arnsberg 6 ( Dortmund , Hörde ), National Liberal Party -
Molkenbuhr, Hermann , tobaksarbejder,
WK Hamburg 1 (Hamburg-Ost), SPD (mellemvalg 1893) -
Moltke, Otto von , prost Uetersen,
WK Slesvig-Holsten 6 ( Pinneberg , Segeberg ), Tysklands rigsparti -
Mooren, Theodor , borgmester,
WK Aachen 3 ( Aachen-Stadt ), center -
Moritz, Josef , borgmester Junkershausen,
WK Unterfranken 4 ( Neustadt an der Saale , Brückenau , Mellrichstadt , Königshofen , Kissingen ), center -
Müller-Sagan, Hermann , udgiver,
WK Liegnitz 2 ( Sagan , Sprottau ), FVp -
Müller, Julius Conrad , godsejere Nutzhorn,
WK Waldeck , gæst i den tyske konservative parlamentsgruppe (mellemvalg 1895) -
Müller, Richard , tidligere fabriksejer og byrådsmedlem i Fulda,
WK Kassel 7 ( Fulda , Schlüchtern , Gersfeld ), center -
Müller, Wilhelm , landmand Scheeßel,
WK Hannover 17 ( Harburg , Rotenburg i Hannover , Zeven ), praktikant fra det tyske rigsparti -
Münch-Ferber, Walther , tekstilproducent Hof,
WK Upper Franconia 1 ( Hof , Naila , Rehau , Münchberg ), National Liberal Party -
Munckel, august , byrådsmedlem Charlottenburg,
WK Liegnitz 1 ( Grünberg , Freystadt ), FVp
N
-
Nadbyl, Bernhard , advokat og notar i Neisse,
WK Breslau 13 ( Frankenstein , Münsterberg ), center -
Nauck, Rudolf , domæne lejer Groß-Schönfeld,
WK Mecklenburg-Strelitz , tysk konservativt parti -
Neckermann, Peter , slagtermester,
WK Unterfranken 6 ( Würzburg ), center -
Neumann, Julius Joseph , katolsk præst i Hayingen,
WK Elsaß-Lothringen 13 ( Bolchen , Diedenhofen ), Alsace-Lorraine -
Normann, Oskar von , herregårdejere i Barkow,
WK Stettin 7 ( Greifenberg , Kammin ), tysk konservativt parti
O
-
Oertel, Karl Michael , bogprinterejer Nürnberg,
WK Middle Franconia 1 ( Nürnberg ), SPD (mellemvalg 1897) -
Olenhusen, Karl Götz von , herregårdsejer,
WK Hannover 12 ( Göttingen , Duderstadt , Münden ), tysk-Hannover-fest, gæst i centergruppen -
Oriola, Waldemar von , herregårdejer på Schloss Büdesheim
WK Hessen 2 ( Friedberg , Büdingen , Vilbel ), National Liberal Party -
Osann, Arthur , advokat Darmstadt,
WK Hessen 4 ( Darmstadt , Groß-Gerau ), National Liberal Party -
Øst, Alexander von der , herregårdsejer,
WK Stettin 3 ( Randow , Greifenhagen ), tysk konservativt parti
P.
-
Paasche, Hermann , professor Marburg,
WK Sachsen-Meiningen 1 ( Meiningen , Hildburghausen ), National Liberal Party -
Pachnicke, Hermann , forfatter Berlin,
WK Mecklenburg-Schwerin 3 ( Parchim , Ludwigslust ), FVp -
Pauli, Moritz , højskoleprofessor Eberswalde,
WK Potsdam 5 ( Oberbarnim ), German Reich Party -
Payer, Friedrich von , advokat Stuttgart,
WK Württemberg 6 ( Reutlingen , Tübingen , Rottenburg ), Tysk Folkeparti -
Pëus, Heinrich , publicist,
WK Potsdam 8 ( Brandenburg an der Havel , Westhavelland ), SPD (mellemvalg 1896) -
Pezold, Friedrich , bryggerier og borgmestre i Hollfeld,
WK Oberfranken 3 ( Forchheim , Kulmbach , Pegnitz , Ebermannstadt ), center -
Pflüger, Georg , Kaufmann Creglingen,
WK Württemberg 12 ( Gerabronn , Crailsheim , Mergentheim , Künzelsau ), Tysk Folkeparti -
Pflüger, Markus , krovært Lörrach,
WK Baden 10 ( Karlsruhe , Bruchsal ), FVp -
Pichler, Franz Seraph ,
WK Niederbayern 3 ( Passau , Wegscheid , Wolfstein , Grafenau ), center -
Pierson, Louis , godsejer Ay,
WK Elsaß-Lothringen 14 ( Metz ), Alsace-Lorraine (mellemvalg 1896) -
Pieschel, Theodor , dommere i Erfurt,
WK Schwarzburg-Sondershausen , National Liberal Party -
Pingen, Theodor , godsejer Dikopshof,
WK Köln 2 ( Köln-Land ), centrum -
Placke, Georg , skibsværftsejer Aken,
WK Magdeburg 7 ( Aschersleben , Quedlinburg , Calbe an der Saale ), National Liberal Party -
Ploetz, Berthold von , godsejer,
WK Frankfurt 8 ( Sorau , Forst ), tyske konservative parti -
Podbielski, Victor von , officer og godsejer,
WK Potsdam 1 ( Westprignitz ), tyske konservative parti -
Pöhlmann, Otto , distriktsdirektør Schlettstadt,
WK Elsaß-Lothringen 6 ( Schlettstadt ), praktikant fra det tyske konservative parti -
Polenz, Maximilian von , Amtshauptmann Plauen,
WK Sachsen 23 ( Plauen , Oelsnitz , Klingenthal ), tyske konservative parti -
Preiß, Jacques , advokat Colmar,
WK Elsaß-Lothringen 3 ( Kolmar ), Alsace-Lorraine -
Puttkamer, Bernhard von , herregårdsejer,
WK Danzig 1 ( Marienburg , Elbing ), tysk konservativt parti
Q
-
Quentin, Louis , advokat,
WK Minden 2 ( Herford , Halle / Westphalia ), National Liberal Party (mellemvalg 1895)
R.
-
Radwanski, Paul , advokat Pleß,
WK Oppeln 7 ( Pleß , Rybnik ), center (mellemvalg 1895) -
Radziwill, Ferdinand von , Fideikommiss -ejer ,
WK Posen 10 ( Adelnau , Schildberg , Ostrowo , Kempen i Posen ), polsk parlamentsgruppe -
Reibnitz, Hans von , majoritetsejer,
WK Gumbinnen 1 ( Tilsit , Niederung ), FVp -
Reichert, Maximilian Wilhelm , forretningsmand,
WK Baden 7 ( Offenburg , Kehl ), center -
Reichmuth, Hermann , Farmer Olbersleben,
WK Sachsen-Weimar-Eisenach 1 ( Weimar , Apolda ), German Reich Party (mellemvalg 1895) -
Reindl, Magnus Anton , præst i Memmingen,
WK Schwaben 4 ( Illertissen , Neu-Ulm , Memmingen , Krumbach ), center -
Reisshaus, Hermann , en kvinde- og herremodebutik i Erfurt,
WK Sachsen-Meiningen 2 ( Sonneberg , Saalfeld ), SPD -
Rembold, Alfred , advokat,
WK Württemberg 17 ( Ravensburg , Tettnang , Saulgau , Riedlingen ), center -
Radise, Meno , domæneråd Rostock,
WK Mecklenburg-Schwerin 1 ( Hagenow , Grevesmühlen ), Tysk konservativt parti -
Richter, Eugen , forfatter,
WK Arnsberg 4 ( Hagen , Schwelm , Witten ), FVp -
Rickert, Heinrich , statsdirektør a. D.,
WK Danzig 3 ( Danzig City ), Liberal Association -
Riekehof-Böhmer, august , godsejer Vogelhorst,
WK Lippe , praktikant fra det tyske konservative parti -
Rimpau, Hans , herregårdejere Emersleben,
WK Magdeburg 8 ( Halberstadt , Oschersleben , Wernigerode ), National Liberal Party -
Rintelen, Victor , Oberjustizrat Berlin,
WK Trier 3 ( Trier ), center -
Ritter, Franz Carl , Farmer Barnstädt,
WK Merseburg 7 ( Querfurt , Merseburg ), FVp -
Ritter, Julius , godsejer Nakel,
WK Bromberg 2 ( Wirsitz , Schubin , Znin ), German Reich Party -
Roeren, Hermann , advokat,
WK Trier 4 ( Saarlouis , Merzig , Saarburg ), center -
Roesicke, Richard , ejer af bryggeriet Schultheiss,
WK Anhalt 1 ( Dessau , Zerbst ), ikke-tilknyttet liberal -
Roon, Waldemar von , generalløjtnant a. D.,
WK Minden 1 ( Minden , Lübbecke ), tyske konservative parti -
Rothbarth, Gustav , Farmer Triangel,
WK Hannover 14 ( Gifhorn , Celle , Peine , Burgdorf ), gæst i Det Nationale Venstre -
Rother, Robert , Seegen grundejer,
WK Breslau 5 ( Ohlau , Strehlen , Nimptsch ), tysk konservative parti -
Rozycki, Wladyslaw , herregårdejere Wlewsk,
WK Marienwerder 3 ( Graudenz , Strasburg (Westpr.) ), Polsk parlamentsgruppe -
Rudolphi, Wilhelm , pensioneret gymnasieleder D.,
WK Köln 3 ( Bergheim (Erft) , Euskirchen ), center -
Rzepnikowski, Theophil , læge,
WK Marienwerder 2 ( Rosenberg (West Pr.) , Löbau ), polsk parlamentsgruppe
S.
-
Sachsse, Bernhard , herregårdejere Merschwitz,
WK Sachsen 10 ( Döbeln , Nossen , Leisnig ), praktikant i det tyske konservative parti -
Salisch, Heinrich von , skovfoged og udlejer,
WK Breslau 2 ( Militsch , Trebnitz ), tyske konservative parti -
Saß-Jaworski, Julian von , herregårdejer,
WK Marienwerder 5 ( Schwetz ), polsk parlamentsgruppe (mellemvalg 1897) -
Saurma-Jeltsch, Johann Georg von , Fideikommissowner,
WK Breslau 4 ( Namslau , Brieg ), Tysk konservative parti -
Schadler, Franz , katolsk præst,
WK Middle Franconia 4 ( Eichstätt , Beilngries , Weissenburg ), center -
Schaettgen, Friedrich , producent Haslach,
WK Baden 6 ( Lahr , Wolfach ), center -
Schall, Martin , Prædikant Kladow,
WK Potsdam 7 ( Potsdam , Osthavelland , Spandau ), Det tyske konservative parti -
Scherre, Carl August , kontorchef Leubingen,
WK Merseburg 6 ( Sangerhausen , Eckartsberga ), German Reich Party -
Schippel, Max , journalist,
WK Sachsen 16 ( Chemnitz ), SPD -
Schlieffen, Wilhelm von , generalmajor og distriktsadministrator Güstrow,
WK Mecklenburg-Schwerin 6 ( Güstrow , Ribnitz ), gæst for det tyske konservative parti -
Schmid, Alois , landmand og forfatter,
WK Schwaben 6 ( Immenstadt , Sonthofen , Kempten (Allgäu) , Lindau (Bodensøen) ), center -
Schmidt, Albert , skrivemaskine og redaktør,
WK Sachsen 15 ( Mittweida , Frankenberg , Augustusburg ), SPD -
Schmidt, Otto , District Court Counselor Berlin,
WK Minden 5 ( Höxter , Warburg ), center -
Schmidt, Reinhart , fabriksejer,
WK Hessen 8 ( Bingen , Alzey ), FVp (mellemvalg 1893) -
Schmidt, Robert , arbejdssekretær,
WK Berlin 5 ( Spandauer Vorstadt , Friedrich-Wilhelm-Stadt , Königsstadt-West ), SPD -
Schmidt, Wilhelm , privatlærer Frankfurt am Main,
WK Wiesbaden 6 ( Frankfurt am Main ), SPD -
Schmieder, Philipp , Wroclaw Higher Regional Court Councilor,
WK Liegnitz 4 ( Lüben , Bunzlau ), FVp -
Schmitt, Adam Joseph , advokat,
WK Hessen 9 ( Mainz ), center (mellemvalg 1896) -
Schnaidt, Ferdinand , bankdirektør Ludwigsburg,
WK Württemberg 2 ( Cannstatt , Ludwigsburg , Marbach , Waiblingen ), Tysk Folkeparti -
Schmitt, Johann , godsejere Reichenbach,
WK Pfalz 5 ( Homburg , Kusel ), National Liberal Party (mellemvalg 1898) -
Schneider, Fritz , forfatter,
WK Erfurt 1 ( Nordhausen , Hohenstein ), FVp -
Schoenaich-Carolath, Heinrich zu , civilregistreringsherre,
WK Frankfurt 7 ( Guben , Lübben ), løsgænger -
Schöning, Hermann von , majorate Lord,
WK Stettin 5 ( Pyritz , Saatzig ), Tysk konservativt parti -
Schönlank, Bruno , chefredaktør Leipziger Volkszeitung,
WK Breslau 7 ( Breslau-West ), SPD -
Schöpf, Ludwig , borgmester Pfaffenhausen,
WK Schwaben 5 ( Kaufbeuren , Mindelheim , Oberdorf , Füssen ), center -
Schroeder, Hugo , statsadvokat,
WK Frankfurt 2 ( Landsberg (Warthe) , Soldin ), liberal forening -
Schuler, Joseph , præst i Istein,
WK Baden 3 ( Waldshut , Säckingen , Neustadt i Schwarzwald ), center -
Schultz, Albert , godsejere i Lupitz,
WK Magdeburg 1 ( Salzwedel , Gardelegen ), German Reich Party -
Schultze, Carl , cigarhandler Koenigsberg,
WK Koenigsberg 3 ( Koenigsberg City ), SPD -
Schulz, Max , vinhandler,
WK Potsdam 1 ( Westprignitz ), FVp (mellemvalg 1897) -
Schulze-Henne, Andreas , godsejere Lohne,
WK Arnsberg 7 ( Hamm , Soest ), National Liberal Party -
Schumacher, Georg , læderhandler,
WK Düsseldorf 3 ( Solingen ), SPD -
Schwarze, Wilhelm , distriktsdommer,
WK Arnsberg 8 ( Lippstadt , Brilon ), center -
Schwerdtfeger, Albert , landmand Osterlinde,
WK Braunschweig 2 ( Helmstedt , Wolfenbüttel ), gæst for Det Nationale Venstre -
Schwerin-Löwitz, Hans von , Rittmeister a. D. og herregårdsejer,
WK Stettin 1 ( Demmin , Anklam ), tyske konservative parti -
Seifert, Julius , administrerende direktør for Schadewitzer Konsumverein,
WK Sachsen 19 ( Stollberg , Schneeberg ), SPD -
Siegle, Gustav , direktør BASF Ludwigshafen og Stuttgart,
WK Württemberg 1 ( Stuttgart ), National Liberal Party -
Sigl, Johann Baptist , udgiver og redaktør München,
WK Niederbayern 6 ( Kelheim , Rottenburg , Mallersdorf ), Bayerischer Bauernbund -
Simonis, Jacob Ignatius , præst,
WK Elsaß-Lothringen 5 ( Rappoltsweiler ), Alsace-Lorraine -
Singer, Paul , Kaufmann,
WK Berlin 4 ( Luisenstadt på tværs af kanalen , Stralauer Vorstadt , Königsstadt-Ost ), SPD -
Slaski, Ludwig Mauritius von , herregårdejer Trzebcz,
WK Marienwerder 4 ( Thorn , Kulm , Briesen ), polsk parlamentsgruppe -
Spahn, Peter , dommer Højere regionsret Posen,
WK Köln 4 ( Rheinbach , Bonn ), center -
Speiser, Wilhelm , producent af landbrugsmaskiner Göppingen,
WK Württemberg 10 ( Gmünd , Göppingen , Welzheim , Schorndorf ), Tysk Folkeparti -
Sparrowhawk, Emil Victor von , herregårdsejer,
WK Gumbinnen 4 ( Stallupönen , Goldap , Darkehmen ), tysk konservative parti -
Spies, Ignaz , æresborgmester i Schlettstadt,
WK Elsaß-Lothringen 6 ( Schlettstadt ), Alsace-Lorraine (mellemvalg 1896) -
Stadthagen, Arthur , advokat Berlin,
WK Potsdam 6 ( Niederbarnim ), Lichtenberg , SPD -
Staudy, Ludwig von , politipræsident,
WK Gumbinnen 5 ( Angerburg , Lötzen ), tyske konservative parti -
Stein, Georg von , Fideikommissherr på Gut Grasnitz,
WK Königsberg 8 ( Osterode i. Opr. , Neidenburg ), Tysk konservativt parti -
Steininger, Joseph , økonom og mølleejer Westerham,
WK Oberbayern 7 ( Rosenheim , Ebersberg , Miesbach , Tölz ), center -
Steinmann, Otto Ludwig Eberhard , distriktspræsident,
WK Gumbinnen 6 ( Oletzko , Lyck , Johannisburg ), Det tyske konservative parti -
Stephan, Bernhard Karl , advokat,
WK Oppeln 3 ( Groß Strehlitz , Kosel ), center -
Stephann, Ernst , herregårdejere Martinskirchen,
WK Merseburg 1 ( Liebenwerda , Torgau ), German Reich Party -
Steppuhn, Hermann , herregårdejer Liekeim,
WK Königsberg 10 ( Rastenburg , Friedland ), Gerdauen , tysk konservative parti -
Stöcker, Johann , krovært og ølbrygger Marktzeuln,
WK Oberfranken 4 ( Kronach , Staffelstein , Lichtenfels , Stadtsteinach , Teuschnitz ), center -
Stolberg-Wernigerode, Udo zu , Fideikommissbesitzer,
WK Gumbinnen 6 ( Oletzko , Lyck , Johannisburg ), Tysk konservativt parti (valg 1895) -
Stolle, Wilhelm , krovært i Gesau,
WK Sachsen 18 ( Zwickau , Crimmitschau , Werdau ), SPD -
Stroh, Wilhelm , borgmester Marköbel,
WK Kassel 8 ( Hanau , Gelnhausen ), tyske konservative parti -
Strombeck, Josef von , distriktsdommer Magdeburg,
WK Erfurt 2 ( Heiligenstadt , Worbis ), center -
Strzoda, Franz , godsejere,
WK Oppeln 6 ( Neustadt OS ), center (mellemvalg 1894) -
Stumm, Carl Ferdinand , hytteejer,
WK Trier 6 ( Ottweiler , St. Wendel , Meisenheim ), German Reich Party -
Szmula, Julius , herregårdejere ,
WK Opole 5 ( Beuthen, Tarnowitz ), center
T
-
Thomsen, Gustav , Landmann,
WK Schleswig-Holstein 5 ( Dithmarschen , Steinburg ), Liberal Association -
Timmerman, Carl , tekstilproducent,
WK Münster 1 ( Tecklenburg , Steinfurt , Ahaus ), center -
Traeger, Albert , advokat og notar,
WK Oldenburg 2 ( Jever , Brake , Westerstede , Varel , Elsfleth , Landwürden ), FVp -
Trimborn, Karl , advokat,
WK Köln 1 ( Köln By ), center (mellemvalg 1896) -
Tungeln, Gustav von , udlejer,
WK Slesvig-Holsten 9 ( Oldenburg i Holsten , Plön ), tyske konservative parti ( eftervalg 1897) -
Tutzauer, Franz , ejer af en møbelbutik i Berlin,
WK Breslau 6 ( Breslau-Ost ), SPD
U
-
Uhden, Otto , Kgl. Distriktsråd,
WK Frankfurt 6 ( Züllichau-Schwiebus , Crossen ), tyske konservative parti -
Ulrich, Carl , redaktør af Offenbacher Abendblatt,
WK Hessen 5 ( Offenbach , Dieburg ), SPD -
Unrest-Bomst, Hans Wilhelm von , distriktsadministrator og herregårdsejer,
WK Posen 3 ( Meseritz , Bomst ), Tysklands rigsparti
V
-
Have a lot, Georg Wilhelm , advokat Hamburg,
WK Kassel 1 ( Rinteln , Hofgeismar , Wolfhagen ), German Social Reform Party (mellemvalg 1895) -
Viereck, Gustav von , herregårdsejer Dreveskirchen,
WK Mecklenburg-Schwerin 2 ( Schwerin , Wismar ), tyske konservative parti -
Vogtherr, Ewald , forretningsmand,
WK Berlin 3 ( Luisenstadt denne side af kanalen ), Neu-Cölln , SPD -
Vollmar, Georg von ,
WK Oberbayern 2 München II ( Isarvorstadt , Ludwigsvorstadt , Au , Haidhausen , Giesing , München-Land , Starnberg , Wolfratshausen ), SPD
W.
-
Wallenborn, Peter , Farmer Bitburg,
WK Koblenz 5 ( Mayen , Ahrweiler ), center (mellemvalg 1896) -
Walter, Richard , mølleejer Großheringen,
WK Sachsen-Weimar-Eisenach 3 ( Jena , Neustadt an der Orla ), National Liberal Party -
Wamhoff, Hermann , landmand,
WK Hannover 4 ( Osnabrück , Bersenbrück , Iburg ), National Liberal Party -
Wangenheim-Wake, Adolf von , herregårdsejer,
WK Hannover 16 ( Lüneburg , Soltau , Winsen (Luhe) ), tysk-Hannover-fest, gæst i centergruppen -
Wattendorff, Heinrich , forretningsmand Ibbenbüren,
WK Münster 4 ( Lüdinghausen , Beckum , Warendorf ), center -
Weber, Carl Emil , vicekonsul ret. D. Heidelberg,
WK Baden 12 ( Heidelberg , Mosbach ), National Liberal Party -
Weber, Franz , bryggeri ejer i Landsberg,
WK Oberbayern 6, ( Weilheim , Werdenfels , Bruck , Landsberg , Schongau ), center -
Weidenfeld, Franz , herregårdsejer Birkhof,
WK Düsseldorf 12 ( Neuss , Grevenbroich ), center -
Weiß, Konrad Eduard , folkeskolelærer Nürnberg,
WK Middle Franconia 2 ( Erlangen , Fürth , Hersbruck ), FVp -
Wellstein, Georg , byretsrådmand Ehrenbreitstein,
WK Koblenz 3 ( Koblenz , St. Goar ), center -
Wenders, Karl , borgmester Neuss,
WK Düsseldorf 4 ( Düsseldorf ), center -
Wengert, Joseph , pastor Dirgenheim,
WK Württemberg 13 ( Aalen , Gaildorf , Neresheim , Ellwangen ), center -
Wenzel, Johannes , domkirkepræst i Bamberg,
WK Upper Franconia 5 ( Bamberg , Höchstadt ), centrum -
Werdeck, Ernst von , herregårdejer Schorbus,
WK Frankfurt 9 ( Cottbus , Spremberg ), tysk konservativt parti -
Werner, Ludwig , redaktør,
WK Kassel 6 ( Hersfeld , Rotenburg (Fulda) , Hünfeld ), tysk reformparti -
Wiesike, Hermann , Grundejer Plauerhof,
WK Potsdam 8 ( Brandenburg an der Havel , Westhavelland ), National Liberal Party -
Wildegger, Michael , sognepræst Nördlingen,
WK Schwaben 2 ( Donauwörth , Nördlingen , Neuburg ), center -
Will, Arthur , Hofbesitzer Schweslin,
WK Köslin 1 ( Stolp , Lauenburg i Pommern ), tyske konservative parti -
Winterer, Landolin , præst i Mulhouse,
WK Elsaß-Lothringen 1 ( Altkirch , Thann ), Alsace-Lorraine -
Winterfeldt, Ulrich von , distriktsadministrator Prenzlau,
WK Potsdam 4 ( Prenzlau , Angermünde ), det tyske konservative parti -
Wintermeyer, Louis , landmand,
WK Wiesbaden 2 ( Wiesbaden , Rheingau , Untertaunus ), FVp (mellemvalg 1897) -
Witt, Hermann de , byretsrådsmedlem Köln,
WK Köln 6 ( Mülheim am Rhein , Gummersbach , Wipperfürth ), center -
Witzlsperger, Josef , rådmand og landmand i Cham,
WK Oberpfalz 4 ( Neunburg , Waldmünchen , Cham , Roding ), center -
Wolny, Joseph , pastor Zelasno,
WK Oppeln 2 ( Oppeln ), center -
Wolszlegier, Anton von , Pastor Gilgenburg,
WK Königsberg 9 ( Allenstein , Rößel ), polsk parlamentsgruppe -
Wolszlegier, Wladislaus von , herregårdsejer,
WK Marienwerder 6 ( Konitz , Tuchel ), polsk parlamentsgruppe -
Wurm, Emanuel , journalist,
WK Reuss yngre linje , SPD
Z
-
Zimmermann, Oswald , journalist,
WK Sachsen 5 ( Dresden forlod Elben ), tysk reformparti -
Bulachs vrede, Hugo , godsejer,
WK Elsaß-Lothringen 7 ( Molsheim , Erstein ), gæst for det tyske konservative parti -
Zott, Martin , landmand,
WK Schwaben 3 ( Dillingen , Günzburg , Zusmarshausen ), center -
Zubeil, Fritz , krovært og byrådsmedlem i Berlin,
WK Potsdam 10 ( Teltow , Beeskow-Storkow ), SPD
litteratur
Litteratur specifikt til det 9. valgperiode:
- Stenografiske rapporter om forhandlingerne i den tyske Rigsdag. 9. lovgivningsperiode, 1. session 1893. 1. bind, Berlin 1893, reichstagsprotlog.de
Biografiske opslagsværker, hvor medlemmer af det 9. valgperiode også er repræsenteret:
- Wilhelm Heinz Schröder : Socialdemokratiske parlamentsmedlemmer og Rigsdagskandidater 1898–1918. Biografisk-statistisk manual . (= Håndbøger om parlamentarismens og politiske partiers historie. Bind 2). Droste, Düsseldorf 1986, ISBN 3-7700-5135-1 .
- Bernd Haunfelder : Medlem af Rigsdagen for det tyske centerparti 1871–1933. Biografisk manual og historiske fotografier . (= Fotodokumenter om parlamentarismens og politiske partiers historie. Bind 4). Droste, Düsseldorf 1999, ISBN 3-7700-5223-4 .
- Bernd Haunfelder : De liberale medlemmer af den tyske Rigsdag 1871-1918. En biografisk håndbog. Aschendorff, Münster 2004, ISBN 3-402-06614-9 .
- Bernd Haunfelder: De konservative medlemmer af den tyske Rigsdag fra 1871 til 1918. En biografisk håndbog . Aschendorff, Münster 2009, ISBN 978-3-402-12829-9 .
Weblinks
- Heinrich Best : Database over medlemmerne af Rigsdagen for Imperiet 1867/71 til 1918 (BIORAB - Kaiserreich)