Sommer-OL 1984 / Atletik
Atletik ved XXIII. olympiske Lege | |||
---|---|---|---|
| |||
Information | |||
Dato: | 3. august til 12. august | ||
Konkurrencested: | Los Angeles | ||
Sted: | Los Angeles Memorial Coliseum | ||
Beslutninger: | Mænd: 24 / Kvinder: 17 | ||
← Moskva 1980 | Seoul 1988 → |
Olympiske lege 1984 (atletikmedaljebord) | |||||
---|---|---|---|---|---|
placere | hold | Total | |||
1 | Forenede Stater | 16 | 16 | 9 | 41 |
2 | BR Tyskland | 4. plads | 2 | 5 | 11 |
3 | Storbritanien | 3 | 7. | 6. | 16 |
4. plads | Rumænien | 3 | 3 | 4. plads | 10 |
5 | Italien | 3 | 1 | 2 | 6. |
6. | Finland | 2 | 1 | 1 | 4. plads |
7. | Mexico | 2 | 1 | - | 3 |
8. plads | Marokko | 2 | - | - | 2 |
9 | Frankrig | 1 | 1 | 1 | 3 |
10 | Australien | 1 | - | 2 | 3 |
Portugal | 1 | - | 2 | 3 | |
12. | Kenya | 1 | - | 1 | 2 |
13. | Brasilien | 1 | - | - | 1 |
Holland | 1 | - | - | 1 | |
15. | Canada | - | 2 | 3 | 5 |
16 | Sverige | - | 2 | 1 | 3 |
17. | Jamaica | - | 1 | 2 | 3 |
18. | Elfenbenskysten | - | 1 | - | 1 |
Irland | - | 1 | - | 1 | |
Norge | - | 1 | - | 1 | |
Schweiz | - | 1 | - | 1 | |
22 | Folkerepublikken Kina | - | - | 1 | 1 |
Nigeria | - | - | 1 | 1 | |
Spanien | - | - | 1 | 1 |
Ved XXIII. Ved de olympiske lege i 1984 i Los Angeles blev der afholdt 41 konkurrencer - 24 af dem for mænd og 17 for kvinder - i atletik . Stedet var Los Angeles Memorial Coliseum .
Deltager og boykot
De Los Angeles OL var ikke de første spil til at blive boykottede. Der var et foreløbigt højdepunkt ved den foregående begivenhed i 1980 i Moskva , da det nuværende værtsland, USA, indledte en boykot, som flere lande - inklusive USA - indledte en boykot. også FR Tyskland - var blevet medlem. Nu kom Sovjetunionens tilbagevendende træner, der blev sluttet af de fleste af de nationer, der tilhørte Warszawapagten . Detaljerede oplysninger kan findes i det generelle afsnit om de olympiske lege i 1984 .
Som i mange andre sportsgrene betød boykotten, at mange favoritter og atleter i verdensklasse ikke var i starten. Der var en særlig mangel på atletik fra Sovjetunionen og DDR, som sammen med De Forenede Stater regelmæssigt havde været blandt de langt mest succesrige nationer i de senere år. Derudover gjorde manglen på atleter fra Polen, Tjekkoslovakiet og Bulgarien sig.
Stadion
Den Los Angeles Memorial Coliseum var mødested for atletik konkurrencer på de 1932 Olympiske Lege . Andre sportsgrene også, v. en. Amerikansk fodbold og store offentlige begivenheder blev afholdt der. Sportsfaciliteten blev genopbygget og moderniseret til legene i 1984. Blandt andet blev der installeret et helt nyt løbebane, der opfyldte de mest moderne krav. Publikumskapaciteten er også blevet øget markant igen.
Konkurrencer
Der var tre tilføjelser og en ændring af konkurrencetilbudet. Alle nyskabelserne vedrørte kvindedisciplinerne alene, herreprogrammet har været i samme form den dag i dag - fra januar 2018 - som det har været praktiseret i lang tid.
- Den 3.000 meter løb var den første langdistance-bane for kvinder i olympiske program.
- Den længste olympiske løberute nogensinde, maraton, er nu tilføjet for kvinder .
- Den lange forhindringsbane, 400 meter forhindringsløb , blev nu også tilbudt kvinder.
- I allround-konkurrencen blev den tidligere holdt femkamp udskiftet med en syvkamp .
I kvindedisciplinerne var der yderligere tilføjelser til fremtiden. En anden lang afstand på banen var stadig afventende, og spring, kast og gang skulle senere gradvis tilpasses mænds konkurrencekatalog.
doping
Emnet doping spillede endnu ikke en rolle i diskussionerne eller i medierne, som det gjorde senere. Kontrollerne var langt fra systematiske og anvendte klare regler. Men problemet kan ikke overses, især i opfølgningen.
- I atletik blev der straffet fire dopingsager under spillet.
- Den finske udholdenhedsløber Martti Vainio var oprindeligt andenplads i 10.000 meter løb og blev diskvalificeret straks efter løbet på grund af en positiv dopingtest og blev heller ikke længere optaget til 5000 meter finalen .
- I diskuskastet blev islendingen Vésteinn Hafsteinsson , der faldt ud efter en syvende plads i sin kvalifikationsgruppe, derefter testet positivt for indtagelse af nandrolon og derefter diskvalificeret.
- Den italienske Giampaolo Urlando blev diskvalificeret i hammerkastet efter at have vurderet dopingtesten fra finalen. Han var først på femtepladsen og testede derefter positivt for brugen af testosteron .
- I spydkastet blev den græske Anna Verouli diskvalificeret efter at have evalueret sin dopingtest efter kvalifikationen, hvor hun var 13., og suspenderet i et år. Hun havde testet positivt for at tage nandrolon .
- 31 år efter hendes succes tilstod den hollandske olympiske mester i diskuskasteren Ria Stalman at bruge forbudte anabolske steroider på hollandsk tv .
- Derudover var der adskillige rapporter, hvor beskyldninger blev fremsat af berørte atleter og andre involverede parter for at skjule positive dopingtest for i hemmelighed at informere atleter, der testede positive, som derefter var i stand til at trække midlerne tilbage. Disse påstande blev fremsat mod atleter, trænere, embedsmænd og advokater fra De Forenede Stater. Indrømmelser om ens eget dopingmisbrug blev også foretaget i disse publikationer mange år før Ria Stalmans udtalelser.
Sportslige succeser
Præstationsniveauet ved disse olympiske lege blev signifikant nedsat af boykotrelateret fravær hos mange topatleter. To verdensrekorder blev sat i to discipliner . Den olympiske rekord blev forbedret atten gange i yderligere atten discipliner .
Med Sovjetunionen og DDR var to af de mest succesrige nationer i fortiden ikke der på grund af deres boykotter. Vært USA præsenterede sig som det klart mest succesrige land med seksten olympiske sejre. FR i Tyskland fulgt af en lang vej med fire olympiske sejre. Tre nationer opnåede hver tre olympiske sejre: Storbritannien - derudover syv sølv- og seks bronzemedaljer, Rumænien - plus tre sølv- og fire bronzemedaljer - og Italien - plus en sølv- og to bronzemedaljer, Finland, Mexico og Marokko havde hver to olympiske medaljer mestre. For alle andre nationer var der højst en guldmedalje i atletik.
For de enkelte atleter er følgende tjenester især værd at nævne:
- Carl Lewis ( USA ) var den fremragende atlet i disse spil med fire olympiske sejre inden for atletik - 100 meter , 200 meter løb , længdespring og 4-til-100 meter stafet . Dermed gentog han nøjagtigt, hvad Jesse Owens havde fået succes i 1936 i Berlin foran ham .
- Valerie Brisco-Hooks ( USA ) vandt tre guldmedaljer - et 400 meter løb , et 4 til 100 meter relæ og et 4 til 400 meter relæ .
- Chandra Cheeseborough ( USA ) blev to gange olympisk mester og vandt en sølvmedalje - guld: 4-til-100-meter stafet , 4-til-400-meter stafet og sølv: 400-meter løb .
- Alonzo Babers ( USA ) vandt to guldmedaljer - et 400 meter løb og et 4 til 400 meter stafet .
Derudover er andre tjenester særlig bemærkelsesværdige:
- Daley Thompson ( Storbritannien ) blev den anden atlet i olympisk historie, der gentog sin sejr i tikamp . Kun den amerikanske Bob Mathias , der blev olympisk mester i 1948 og 1952, havde fået succes før ham .
- Sebastian Coe ( Storbritannien ) gentog sin olympiske sejr i 1500 meter løb . Han var også den anden atlet, der opnåede dette. Før ham vandt den nye Zealander Peter Snell dette løb i 1960 og 1964 .
- Tolv år efter hendes højdespringsejr ved de olympiske lege i 1972 vandt Ulrike Meyfarth ( BR Tyskland ) igen guld i denne disciplin.
- Edwin Moses ( USA ) vandt 400 meter forhindringer for anden gang efter de olympiske lege i 1976 - ved de olympiske lege i 1980 var han ude af stand til at udnytte sine meget gode chancer, selv da på grund af den amerikanske olympiske boykot.
Resultater mænd
100 m
placere | atlet | Land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Carl Lewis | Forenede Stater | 9.99 |
2 | Sam Graddy | Forenede Stater | 10.19 |
3 | Ben Johnson | KAN | 10.22 |
4. plads | Ron Brown | Forenede Stater | 10.26 |
5 | Mike McFarlane | GBR | 10.27 |
6. | Raymond Stewart | MARMELADE | 10.29 |
7. | Donovan Reid | GBR | 10.33 |
8. plads | Tony Sharpe | KAN | 10.35 |
Final den 4. august
Vind: +0.2 m / s
200 m
placere | atlet | Land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Carl Lewis | Forenede Stater | 19.80 ELLER |
2 | Kirk Baptiste | Forenede Stater | 19.96 |
3 | Thomas Jefferson | Forenede Stater | 20.26 |
4. plads | João Batista da Silva | BRA | 20.30 |
5 | Ralf Lübke | FRG | 20.51 |
6. | Jean-Jacques Boussemart | FRA | 20.55 |
7. | Pietro Mennea | ITA | 20.55 |
8. plads | Ade Mafe | GBR | 20,85 |
Finalen den 8. august
Vind: −0,9 m / s
400 m
placere | atlet | Land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Alonzo Babers | Forenede Stater | 44,27 |
2 | Gabriel Tiacoh | CIV | 44,54 |
3 | Antonio McKay | Forenede Stater | 44,71 |
4. plads | Darren Clark | UD | 44,75 |
5 | Sunder intet | Forenede Stater | 44,75 |
6. | Søndag Uti | NGR | 44,93 |
7. | Uskyldig Egbunike | NGR | 45,35 |
DNS | Bert Cameron | MARMELADE |
Finalen den 8. august
800 m
placere | atlet | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Joaquim Cruz | BRA | 1: 43.00 ELLER |
2 | Sebastian Coe | GBR | 1: 43,64 |
3 | Earl Jones | Forenede Stater | 1: 43,83 |
4. plads | Billy Konchellah | KEN | 1: 44,03 |
5 | Donato Sabia | ITA | 1: 44,53 |
6. | Edwin Koech | KEN | 1: 44,86 |
7. | Johnny Gray | Forenede Stater | 1: 47,89 |
8. plads | Steve Ovett | GBR | 1: 52,28 |
Final den 6. august
1500 m
placere | atlet | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Sebastian Coe | GBR | 3: 32,53 ELLER |
2 | Steve Cram | GBR | 3: 33,40 |
3 | José Manuel Abascal | ESP | 3: 34.30 |
4. plads | Joseph Chesire | KEN | 3: 34,52 |
5 | Jim Spivey | Forenede Stater | 3: 36,07 |
6. | Peter Wirz | SUI | 3: 36,97 |
7. | Andrés Vera | ESP | 3: 37.02 |
8. plads | Omer Khalifa | SYD | 3: 37.11 |
Final den 11. august
5000 m
placere | atlet | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Sagde Aouita | MAR | 13: 05.59 ELLER |
2 | Markus Ryffel | SUI | 13: 07.54 |
3 | António Leitão | POR | 13: 09.20 |
4. plads | Tim Hutchings | GBR | 13: 11.50 |
5 | Paul Kipkoech | KEN | 13: 14.40 |
6. | Charles Cheruiyot | KEN | 13: 18.41 |
7. | Doug Padilla | Forenede Stater | 13: 23.56 |
8. plads | John Walker | NZL | 13: 24.46 |
Final den 11. august
10.000 m
placere | atlet | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Alberto Cova | ITA | 27: 47,54 |
2 | Mike McLeod | GBR | 28: 06.22 |
3 | Michael Musyoki | KEN | 28: 06.46 |
4. plads | Salvatore Antibo | ITA | 28: 06.50 |
5 | Christoph Herle | FRG | 28: 08.21 |
6. | Sostenes Bitok | KEN | 28: 09.01 |
7. | Yutaka Kanai | JPN | 28: 27.06 |
8. plads | Steve Jones | GBR | 28: 28.08 |
Final den 6. august
Finn Martti Vainio , der oprindeligt kom på andenpladsen, testede positivt for anabolske steroider under den efterfølgende dopingkontrol og blev diskvalificeret fem dage senere.
maraton
placere | atlet | Land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Carlos Lopes | POR | 2:09:21 ELLER |
2 | John Treacy | IRL | 2:09:56 |
3 | Charlie Spedding | GBR | 2:09:58 |
4. plads | Takeshi Så | JPN | 2:10:55 |
5 | Robert de Castella | UD | 2:11:09 |
6. | Juma Ikangaa | TAN | 2:11:10 |
7. | Joseph Nzau | KEN | 2:11:28 |
8. plads | Djama Robleh | DJI | 2:11:39 |
12. august
110 m forhindringer
placere | atlet | Land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Roger Kingdom | Forenede Stater | 13.20 ELLER |
2 | Greg Foster | Forenede Stater | 13.23 |
3 | Arto Bryggare | FIN | 13.40 |
4. plads | Mark McKoy | KAN | 13.45 |
5 | Tonie Campbell | Forenede Stater | 13.55 |
6. | Stéphane Caristan | FRA | 13,71 |
7. | Carlos Sala | ESP | 13.80 |
8. plads | Jeff Glass | KAN | 14.15 |
Final den 6. august
Vind: −0,4 m / s
400 m forhindringer
placere | atlet | Land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Edwin Moses | Forenede Stater | 47,75 |
2 | Danny Harris | Forenede Stater | 48,13 |
3 | Harald Schmid | FRG | 48,19 |
4. plads | Sven Nylander | SWE | 48,97 |
5 | Amadou Dia Ba | SEN | 49,28 |
6. | Tranel Hawkins | Forenede Stater | 49,42 |
7. | Michel Zimmermann | BEL | 50,69 |
8. plads | Henry Amike | NGR | 53,78 |
Final 5. august
3000 m forhindring
placere | atlet | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Julius Korir | KEN | 8: 11.80 |
2 | Joseph Mahmoud | FRA | 8: 13.31 |
3 | Brian Diemer | Forenede Stater | 8: 14.06 |
4. plads | Henry Marsh | Forenede Stater | 8: 14,25 |
5 | Colin Reitz | GBR | 8: 15,48 |
6. | Domingo Ramón | ESP | 8: 17,27 |
7. | Julius Kariuki | KEN | 8: 17.47 |
8. plads | Pascal Debacker | FRA | 8: 21,51 |
Final den 10. august
4 × 100 m relæ
placere | Land | Atleter | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Forenede Stater |
Sam Graddy Ron Brown Calvin Smith Carl Lewis |
37,83 WR |
2 | Jamaica |
Albert Lawrence Greg Meghoo Donald Quarrie Raymond Stewart |
38,62 |
3 | Canada |
Ben Johnson Tony Sharpe Desai Williams Sterling Hinds |
38,70 |
4. plads | Italien |
Antonio Ullo Giovanni Bongiorni Stefano Tilli Pietro Mennea |
38,87 |
5 | BR Tyskland |
Jürgen Koffler Peter Klein Jürgen Evers Ralf Lübke |
38.99 |
6. | Frankrig |
Antoine Richard Jean-Jacques Boussemart Marc Gasparoni Bruno Marie-Rose |
39.10 |
7. | Storbritanien |
Daley Thompson Donovan Reid Mike McFarlane Allan Wells |
39,13 |
8. plads | Brasilien |
Arnaldo da Silva Nelson Rocha Santos Katsuhiko Nakaya Paulo Correia |
39,40 |
Final den 11. august
4 × 400 m relæ
placere | Land | Atleter | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Forenede Stater |
Sunder Nix Ray Armstead Alonzo Babers Antonio McKay |
2: 57,91 |
2 | Storbritanien |
Kriss Akabusi Garry Cook Todd Bennett Philip Brown |
2: 59,13 |
3 | Nigeria |
Søndag Uti Moses Ugbisie Rotimi Peters Innocent Egbunike |
2: 59,32 |
4. plads | Australien |
Bruce Frayne Darren Clark Gary Minihan Rick Mitchell |
2: 59,70 |
5 | Italien |
Roberto Tozzi Ernesto Nocco Roberto Ribaud Pietro Mennea |
3: 01.44 |
6. | Barbados |
Richard Louis David Peltier Clyde Edwards Elvis Forde |
3: 01,60 |
7. | Uganda |
John Goville Moses Kyeswa Peter Rwamuhanda Mike Okot |
3: 02.09 |
8. plads | Canada |
Michael Sokolowski Douglas Hinds Brian Saunders Tim Bethune |
3: 02.82 |
Final den 11. august
20 km gåtur
placere | atlet | Land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Ernesto Canto | MEX | 1:23:13 ELLER |
2 | Raúl González | MEX | 1:23:20 |
3 | Maurizio Damilano | ITA | 1:23:26 |
4. plads | Guillaume LeBlanc | KAN | 1:24:29 |
5 | Carlo Mattioli | ITA | 1:25:07 |
6. | José Marín | ESP | 1:25:32 |
7. | Marco Evoniuk | Forenede Stater | 1:25:42 |
8. plads | Erling Andersen | HELLER IKKE | 1:25:54 |
3. august
50 km gåtur
placere | atlet | Land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Raúl González | MEX | 3:47:26 ELLER |
2 | Bo Gustafsson | SWE | 3:53:19 |
3 | Sandro Bellucci | ITA | 3:53:45 |
4. plads | Reima saloner | FIN | 3:58:30 |
5 | Raffaello Ducceschi | ITA | 3:59:26 |
6. | Carl Schueler | Forenede Stater | 3:59:46 |
7. | Jorge Llopart | ESP | 4:03:09 |
8. plads | José Pinto | POR | 4:04:42 |
11. august
højt hop
placere | atlet | Land | Højde (m) |
---|---|---|---|
1 | Dietmar Mögenburg | FRG | 2.35 |
2 | Patrik Sjöberg | SWE | 2.33 |
3 | Zhu Jianhua | CHN | 2.31 |
4. plads | Dwight Stones | Forenede Stater | 2.31 |
5 | Doug Nordquist | Forenede Stater | 2.29 |
6. | Milton Ottey | KAN | 2.29 |
7. | Liu Yunpeng | CHN | 2.29 |
8. plads | Cai Shu | CHN | 2.27 |
Final den 11. august
Stangspring
placere | atlet | Land | Højde (m) |
---|---|---|---|
1 | Pierre Quinon | FRA | 5,75 |
2 | Mike Tully | Forenede Stater | 5.65 |
3 | Earl Bell | Forenede Stater | 5.60 |
3 | Thierry Vigneron | FRA | 5.60 |
5 | Kimmo Pallonen | FIN | 5.45 |
6. | Doug Lytle | Forenede Stater | 5.40 |
7. | Felix Böhni | SUI | 5.30 |
8. plads | Mauro Barella | ITA | 5.30 |
Finalen den 8. august
Længdespring
placere | atlet | Land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Carl Lewis | Forenede Stater | 8.54 |
2 | Gary skat | UD | 8,24 |
3 | Giovanni Evangelisti | ITA | 8,24 |
4. plads | Larry Myricks | Forenede Stater | 8.16 |
5 | Liu Yuhuang | CHN | 7.99 |
6. | Joey Wells | BAH | 7,97 |
7. | Jun'ichi Usui | JPN | 7,87 |
8. plads | Kim Jong-il | COR | 7,81 |
Final den 6. august
Tredobbelt spring
placere | atlet | Land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Al Joyner | Forenede Stater | 17.26 |
2 | Mike Conley Sr. | Forenede Stater | 17.18 |
3 | Keith Connor | GBR | 16,87 |
4. plads | Zou Zhenxian | CHN | 16,83 |
5 | Peter Bouschen | FRG | 16,77 |
6. | Willie Banks | Forenede Stater | 16,75 |
7. | Ajayi Agbebaku | NGR | 16,67 |
8. plads | Eric McCalla | GBR | 16,66 |
Final den 4. august
Kuglestød
placere | atlet | Land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Alessandro Andrei | ITA | 21.26 |
2 | Michael Carter | Forenede Stater | 21.09 |
3 | Dave højt | Forenede Stater | 20,97 |
4. plads | August Wolf | Forenede Stater | 20,93 |
5 | Werner Günthör | SUI | 20.28 |
6. | Marco Montelatici | ITA | 19.98 |
7. | Soeren Tallhem | SWE | 19,81 |
8. plads | Erik de Bruin | NED | 19.65 |
Final den 11. august
Diskuskast
placere | atlet | Land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Rolf Danneberg | FRG | 66,60 |
2 | Mac Wilkins | Forenede Stater | 66.30 |
3 | John Powell | Forenede Stater | 65.46 |
4. plads | Knut Hjeltnes | HELLER IKKE | 65,28 |
5 | Art Burns | Forenede Stater | 64,98 |
6. | Alwin Wagner | FRG | 64,72 |
7. | Luciano Zerbini | ITA | 63,50 |
8. plads | Stefan Fernholm | SWE | 63.22 |
Final den 10. august
Hammerkast
placere | atlet | Land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Juha Tiainen | FIN | 78.08 |
2 | Karl-Hans Riehm | FRG | 77,98 |
3 | Klaus Ploghaus | FRG | 76,68 |
4. plads | Orlando Bianchini | ITA | 75,94 |
5 | Bill Green | Forenede Stater | 75,60 |
6. | Harri Huhtala | FIN | 75,28 |
7. | Walter Ciofani | FRA | 73.46 |
8. plads | Robert Weir | GBR | 72,62 |
Final den 6. august
Spydkast
placere | atlet | Land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Arto Härkönen | FIN | 86,76 |
2 | David Ottley | GBR | 85,74 |
3 | Kenth Eldebrink | SWE | 83,72 |
4. plads | Wolfram Gambke | FRG | 82.46 |
5 | Masami Yoshida | JPN | 81,98 |
6. | Einar Vilhjálmson | ISL | 81,58 |
7. | Roald Bradstock | GBR | 81,22 |
8. plads | Laslo Babits | KAN | 80,68 |
Final 5. august
Decathlon
placere | atlet | Land | P - officiel værdi. | P - 85 værdi. |
---|---|---|---|---|
1 | Daley Thompson | GBR | 8798 WRE / ELLER | 8846 |
2 | Jürgen Hingsen | FRG | 8673 | 8695 |
3 | Siegfried Wentz | FRG | 8412 | 8416 |
4. plads | Guido Kratschmer | FRG | 8326 | 8356 |
5 | William Motti | FRA | 8266 | 8278 |
6. | John Crist | Forenede Stater | 8130 | 8115 |
7. | Jim Wooding | Forenede Stater | 8091 | 8054 |
8. plads | Dave Steen | KAN | 8047 | 8025 |
8. og 9. august
Scoringen var baseret på en punkttabel ændret i 1977. For at få en bedre klassificering af præstationen er der ud over de officielle point i henhold til klassifikationstabellen fra 1977 også antallet af point konverteret i henhold til det nuværende klassificeringssystem fra 1985. Ifølge denne tabel, som er gyldig i dag, ville der ikke have været nogen ændringer i top-otte. Men disse sammenligninger er naturligvis kun vejledende, fordi de forskellige tiders standarder skal gælde som grundlag.
Resultater kvinder
100 m
placere | Atlet | Land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Evelyn Ashford | Forenede Stater | 10.97 ELLER |
2 | Alice Brown | Forenede Stater | 11.13 |
3 | Merlene Ottey-Page | MARMELADE | 11.16 |
4. plads | Jeanette Bolden | Forenede Stater | 11.25 |
5 | Grace Jackson | MARMELADE | 11.39 |
6. | Angela Bailey | KAN | 11.40 |
7. | Heather Oakes | GBR | 11.43 |
8. plads | Angella Taylor | KAN | 11,62 |
Final 5. august
Vind: -1,2 m / s
200 m
placere | Atlet | Land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Valerie Brisco-Hooks | Forenede Stater | 21.81 ELLER |
2 | Florence Griffith | Forenede Stater | 22.04 |
3 | Merlene Ottey-Page | MARMELADE | 22.09 |
4. plads | Kathy Cook | GBR | 22.10 |
5 | Grace Jackson | MARMELADE | 22.20 |
6. | Randy Givens | Forenede Stater | 22.36 |
7. | Rose-Aimée Bacoul | FRA | 22,78 |
8. plads | Liliane Gaschet | FRA | 22,86 |
Final den 9. august
Vind: −0,1 m / s
400 m
placere | Atlet | Land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Valerie Brisco-Hooks | Forenede Stater | 48,83 ELLER |
2 | Chandra Cheeseborough | Forenede Stater | 49.05 |
3 | Kathy Cook | GBR | 49,43 |
4. plads | Marita Payne | KAN | 49,91 |
5 | Lillie Leatherwood | Forenede Stater | 50,25 |
6. | Ute Thimm | FRG | 50,37 |
7. | Charmaine Crooks | KAN | 50,45 |
8. plads | Ruth Waithera | KEN | 51,56 |
Final den 6. august
800 m
placere | Atlet | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Doina Melinte | ROME | 1: 57,60 |
2 | Kim Gallagher | Forenede Stater | 1: 58,63 |
3 | Fița Lovin | ROME | 1: 58,83 |
4. plads | Gabriella Dorio | ITA | 1: 59.05 |
5 | Lorraine Baker | GBR | 2: 00.03 |
6. | Ruth Wysocki | Forenede Stater | 2: 00.34 |
7. | Margrit Klinger | FRG | 2: 00.65 |
8. plads | Caroline O'Shea | IRL | 2: 00.77 |
Final den 6. august
1500 m
placere | Atlet | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Gabriella Dorio | ITA | 4: 03.25 |
2 | Doina Melinte | ROME | 4: 03.76 |
3 | Maricica Puică | ROME | 4: 04.15 |
4. plads | Roswitha Gerdes | FRG | 4: 04.41 |
5 | Christine Benning | GBR | 4: 04.70 |
6. | Christina Boxer | GBR | 4: 05.53 |
7. | Brit McRoberts | KAN | 4: 05.98 |
8. plads | Ruth Wysocki | Forenede Stater | 4: 08.32 |
Final den 11. august
3000 m
placere | Atlet | Land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Maricica Puică | ROME | 8: 35.96 ELLER |
2 | Wendy Sly | GBR | 8: 39,47 |
3 | Lynn Williams | KAN | 8: 42,14 |
4. plads | Cindy Brakeman | Forenede Stater | 8: 42,78 |
5 | Cornelia Bürki | SUI | 8: 45.20 |
6. | Aurora Cunha | POR | 8: 46,37 |
7. | Zola Budd | GBR | 8: 48,80 |
8. plads | Joan Hansen | Forenede Stater | 8: 51,53 |
Final den 10. august
maraton
placere | Atlet | Land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Joan Benoit | Forenede Stater | 2:24:52 ELLER |
2 | Grete Waitz | HELLER IKKE | 2:26:18 |
3 | Lyserød mota | POR | 2:26:57 |
4. plads | Ingrid Kristiansen | HELLER IKKE | 2:27:34 |
5 | Lorraine Møller | NZL | 2:28:34 |
6. | Priscilla Welch | GBR | 2:28:54 |
7. | Lisa Martin | UD | 2:29:03 |
8. plads | Sylvie Ruegger | KAN | 2:29:09 |
5. august
100 m forhindringer
placere | Atlet | Land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Benita Fitzgerald-Brown | Forenede Stater | 12,84 |
2 | Shirley Strong | GBR | 12,88 |
3 | Kim Turner | Forenede Stater | 13.06 |
Michèle Chardonnet | FRA | 13.06 | |
5 | Glynis Nunn | UD | 13.20 |
6. | Marie-Noëlle Savigny | FRA | 13.28 |
7. | Ulrike Denk | FRG | 13.32 |
8. plads | Pamela Page | Forenede Stater | 13.40 |
Final den 10. august
Vind: −0,7 m / s
400 m forhindringer
placere | Atlet | Land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Nawal El Moutawakel | MAR | 54.61 ELLER |
2 | Judi Brown | Forenede Stater | 55.20 |
3 | Cristieana Cojocaru | ROME | 55.41 |
4. plads | Pilavullakandi Usha | IND | 55,42 |
5 | Ann-Louise Skoglund | SWE | 55.43 |
6. | Debbie Flintoff | UD | 56,21 |
7. | Tuija Helander | FIN | 56,55 |
8. plads | Sandra Farmer | MARMELADE | 57.15 |
Finalen den 8. august
4 × 100 m relæ
placere | Land | Atleter | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Forenede Stater |
Alice Brown Jeanette Bolden Chandra Cheeseborough Evelyn Ashford |
41,65 |
2 | Canada |
Angela Bailey Marita Payne Angella Taylor Frankrig Gareau |
42,77 |
3 | Storbritanien |
Simmone Jacobs Kathy Cook Beverley Callender Heather Oakes |
43.11 |
4. plads | Frankrig |
Rose-Aimée Bacoul Liliane Gaschet Marie-Frankrig Loval Raymonde Naigre |
43.15 |
5 | BR Tyskland |
Edith Oker Michaela Schabinger Heidi-Elke Gaugel Ute Thimm |
43,57 |
6. | Bahamas |
Eldece Clarke Pauline Davis Debbie Greene Oralee Fowler |
44,18 |
7. | Trinidad og Tobago |
Janice Bernard Gillian Forde Ester Hope-Washington Angela Williams |
44,23 |
8. plads | Jamaica |
Juliet Cuthbert Grace Jackson Veronica Findlay Merlene Ottey-Page |
53,54 |
Final den 11. august
4 × 400 m relæ
placere | Land | Atleter | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Forenede Stater |
Lillie Leatherwood Sherri Howard Valerie Brisco-Hooks Chandra Cheeseborough |
3: 18.29 ELLER |
2 | Canada |
Charmaine Crooks Jillian Richardson Molly Killingbeck Marita Payne |
3: 21,21 |
3 | BR Tyskland |
Heike Schulte-Mattler Ute Thimm Heidi-Elke Gaugel Gaby Bußmann |
3: 22,98 |
4. plads | Storbritanien |
Michelle Scutt Helen Barnett Gladys Taylor Joslyn Hoyte-Smith |
3: 25,51 |
5 | Jamaica |
Ilrey Oliver Cynthia Green Cathy Rattray Grace Jackson |
3: 27,51 |
6. | Italien |
Patrizia Lombardo Cosetta Campana Marisa Masullo Erica Rossi |
3: 30,82 |
7. | Indien |
Manathoor Valsamma Vandana Rao Blank Abraham P. T. Usha |
3: 32,49 |
DNS | Puerto Rico |
Evelyn Mathieu Madeline de Jesús Angelita Lind Marie Mathieu |
Final den 11. august
højt hop
placere | Atlet | Land | Højde (m) |
---|---|---|---|
1 | Ulrike Meyfarth | FRG | 2.02 ELLER |
2 | Sara Simeoni | ITA | 2.00 |
3 | Joni Huntley | Forenede Stater | 1.97 |
4. plads | Maryse Éwanjé-Épée | FRA | 1,94 |
5 | Debbie Brill | KAN | 1,94 |
6. | Vanessa Browne | UD | 1,94 |
7. | Zheng Dazhen | CHN | 1,91 |
8. plads | Louise Ritter | Forenede Stater | 1,91 |
Final den 10. august
Længdespring
placere | Atlet | Land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Anișoara Stanciu | ROME | 6,96 |
2 | Vali Ionescu | ROME | 6,81 |
3 | Susan Hearnshaw | GBR | 6.80 |
4. plads | Angie Thacker | Forenede Stater | 6,78 |
5 | Jackie Joyner | Forenede Stater | 6,77 |
6. | Robyn Lorraway | UD | 6,67 |
7. | Glynis Nunn | UD | 6.53 |
8. plads | Shonel Ferguson | BAH | 6.44 |
Final den 9. august
Kuglestød
placere | Atlet | Land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Claudia Losch | FRG | 20.48 |
2 | Mihaela Loghin | ROME | 20.47 |
3 | Gael Martin | UD | 19.19 |
4. plads | Judy Oakes | GBR | 18.14 |
5 | Li Meisu | CHN | 17.96 |
6. | Venissa Head | GBR | 17.90 |
7. | Carol Cady | Forenede Stater | 17.23 |
8. plads | Florența Crăciunescu | ROME | 17.23 |
Final den 3. august
Diskuskast
placere | Atlet | Land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Ria Stalman | NED | 65,36 |
2 | Leslie Deniz | Forenede Stater | 64,86 |
3 | Florența Crăciunescu | ROME | 63,64 |
4. plads | Ulla Lundholm | FIN | 62,84 |
5 | Meg Ritchie | GBR | 62,58 |
6. | Ingra Manecke | FRG | 58,56 |
7. | Venissa Head | GBR | 58,18 |
8. plads | Gael Martin | UD | 55,88 |
Final den 11. august
Spydkast
placere | Atlet | Land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Tessa Sanderson | GBR | 69.56 ELLER |
2 | Tiina Lillak | FIN | 69.00 |
3 | Fatima Whitbread | GBR | 67,14 |
4. plads | Tuula Laaksalo | FIN | 66,40 |
5 | Trine Solberg | HELLER IKKE | 64,52 |
6. | Ingrid Thyssen | FRG | 63.26 |
7. | Beate Peters | FRG | 62,34 |
8. plads | Karin Smith | Forenede Stater | 62.06 |
Final den 6. august
Heptathlon
placere | Atlet | Land | P - officiel værdi. | P - 80 værdi. |
---|---|---|---|---|
1 | Glynis Nunn | UD | 6390 ELLER | 6329 |
2 | Jackie Joyner | Forenede Stater | 6385 | 6306 |
3 | Sabine Everts | FRG | 6363 | 6331 |
4. plads | Cindy Greiner | Forenede Stater | 6281 | 6191 |
5 | Judy Simpson | GBR | 6280 | 6206 |
6. | Sabine Braun | FRG | 6236 | 6138 |
7. | Tineke Hidding | NED | 6147 | 6028 |
8. plads | Kim Hagger | GBR | 6127 | 6045 |
3. og 4. august
Scoringen var baseret på point-tabellen fra 1971, som blev gyldig i 1980 med introduktionen af syvkampen . Det klassificeringssystem, der efterfølgende blev sat i kraft fra 1985, er stadig aktuelt i dag - april 2020.
For at få en bedre klassificering af præstationen er der ud over de officielle point i henhold til klassifikationstabellen fra 1980 også antallet af point konverteret i henhold til det nuværende klassificeringssystem fra 1985. Ifølge denne tabel, der er gyldig i dag, ville der have været nogle afgørende ændringer:
- Sabine Everts ville være først i stedet for tredje.
- Guldmedalje Glynis Nunn og andenplacerede Jackie Joyner ville hver have flyttet en rang ned.
- Den fjerde placerede Cindy Greiner og Judy Simpson på femte ville have byttet plads.
- Tineke Hidding, rang syv, og Kim Hagger, rang otte, ville også have byttet plads.
Men disse sammenligninger er naturligvis kun referenceværdier, fordi de forskellige tiders standarder skal gælde som grundlag.
litteratur
- Olympiske lege 1984 Los Angeles Sarajevo med bidrag fra Ulrich Kaiser og Heinz Maegerlein , red. Manfred Vorderwülbecke , C. Bertelsmann Verlag, München 1984, ISBN 3-570-01851-2 , s. 5-13 (generel information), s. 14 -55 (atletik)
Weblinks
- Los Angeles 1984 Officiel rapport, 3, Resultater af legene , s. 256–292, engelsk / fransk (PDF, 11 MB), tilgængelig den 5. januar 2018
- Atletik ved Sommer-OL 1984 fra Sports-Reference.com- databasen , adgang til 5. januar 2018
- IOC's websted Olympiske Lege 1984 på olympic.org, adgang til 5. januar 2018
- Los Angeles 1984: Lewis på Owens fodspor på rio.sportschau.de, adgang til 5. januar 2018
- Olympia-leksikon. Los Angeles 1984 fra olympia-lexikon.de, adgang til 5. januar 2018
- OLYMPIA. Virkelig død , Der Spiegel 1. april 1985, H. 14/1985, adgang til 5. januar 2018
- “Hvis du ikke er der, kan du ikke vinde” , Der Spiegel 6. august 1984, H. 32/1984, adgang til den 5. januar 2018
- ØSTBLOK. Meget træt , Der Spiegel 20. august 1984, H. 34/1984, adgang til den 5. januar 2018
- Boykot: Russernes frygt for Vesten , Der Spiegel 14. maj 1984, H. 20/1984, adgang til den 5. januar 2018
- OLYMPIA. Morgen mere , Der Spiegel 12. november 1984, H. 46/1984, adgang til den 5. januar 2018
- “Hele Amerika flyder i gråd” , Der Spiegel 6. august 1984, H. 32/1984, adgang til den 5. januar 2018
- “Utroligt misbrugt, misbrugt med koldt blod” , Der Spiegel 8. august 1983, H. 32/1983, adgang til den 5. januar 2018
- Hollandske olympiske mester Stalman indrømmer doping , 9. januar 2016 på t-online.de, adgang til den 5. januar 2018
- Lewis & Co.-sagen beviser endnu en gang, at USA kan kræve status som en slyngelstat i dopingproblemer - Kilde: https://www.berliner-zeitung.de/16182312 © 2018 , Berliner Zeitung 26. april 2003, adgang den 5. januar 2018
Individuelle beviser
- ↑ Los Angeles 1984 Officiel rapport, 3, Resultaterne af legene , s. 256–292, engelsk / fransk (PDF, 11 MB), tilgængelig den 5. januar 2018
- ↑ Los Angeles Memorial Coliseum: Historien om et LA-ikon på discoverylosangeles.com, adgang 9. december 2017
- ↑ MARTTI VAINIO: Han gik fra at være Finlands æble til at være den rådne løber i landets tønde , Los Angeles Times 28. juli 1985, engelsk, adgang til 7. januar 2018
- ↑ Liste over olympiske dopingforbrydere på SportsReference , tilgængelig den 13. januar 2018
- ↑ Liste over olympiske dopingforbrydere på SportsReference , tilgængelig den 13. januar 2018
- ↑ Græsk spydmester Anna Verouli, der undlod at kvalificere sig ... , fik adgang 15. januar 2018
- ↑ Olympisk mester Stalman tilstår efter godt 31 år , Spiegel Online 8. januar 2016, adgang til den 7. januar 2018
- ↑ Doping Games 1984 , på taz.de 17. august 2009, adgang til den 7. januar 2018
- ↑ Doping afsløringer skyer det olympiske jubilæum , Welt / N24, adgang til den 7. januar 2018
- ^ Doping. Sommer-OL 1984 i Los Angeles , fra cycling4fans.de, adgang til 7. januar 2018