Afrikansk atletikmesterskab 1982
Det 2. afrikanske mesterskab i atletik blev afholdt i 1982 på Cairo International Stadium i den egyptiske hovedstad Kairo .
Beslutninger blev taget i 23 discipliner for mænd og 16 discipliner for kvinder. 297 atleter fra 18 lande deltog.
Resultater
100 m
placere | Land | atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Ghana | Ernest Obeng | 10,2 s |
2 | Folkerepublikken Congo | Théophile Nkounkou | 10,2 s |
3 | Senegal | Boubacar Diallo | 10,5 s |
placere | Land | Atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Kenya | Alice Adala | 11,6 s |
2 | Marokko | Nawal El Moutawakel | 11,7 s |
3 | Tanzania | Nzaeli Kyomo | 11,7 s |
200 m
placere | Land | atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Senegal | Boubacar Diallo | 20,97 s |
2 | Elfenbenskysten | Georges Kablan Degnan | 21.41 s |
3 | Marokko | Omar Ghizlat | 21.46 s |
placere | Land | Atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Tanzania | Nzaeli Kyomo | 23,7 s |
2 | Senegal | Maième Boye | 24,5 s |
3 | Cameroun | Ruth Enang | 24,6 s |
400 m
placere | Land | atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Senegal | Amadou Dia Ba | 45,8 s |
2 | Kenya | James Atuti | 45,9 s |
3 | Uganda | Mike Okot | 46,2 s |
placere | Land | Atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Kenya | Ruth Atuti | 54,48 s |
2 | Elfenbenskysten | Celestine N'Drin | 54,58 s |
3 | Senegal | Marième Boye | 54,87 s |
800 m
placere | Land | atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Kenya | Juma Ndiwa | 1: 48,10 min |
2 | Kenya | James Maina | 1: 48,54 min |
3 | Marokko | Sagde Aouita | 1: 48,80 min |
placere | Land | Atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Uganda | Evelyn Adiru | 2: 07.00 min |
2 | Elfenbenskysten | Celestine N'Drin | 2: 08,2 min |
3 | Kenya | Mary Chepkemboi | 2: 08,4 min |
1500 m
placere | Land | atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Kenya | Kipkoech Cheruiyot | 3: 42,2 min |
2 | Marokko | Sagde Aouita | 3: 42,2 min |
3 | Etiopien | Wodajo Bulti | 3: 42,5 min |
placere | Land | Atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Kenya | Justina Chepchirchir | 4: 22,03 min |
2 | Kenya | Mary Chepkemboi | 4: 24,58 min |
3 | Kenya | Linah Cheruiyot | 4: 26,39 min |
5000 m / 3000 m
placere | Land | atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Etiopien | Wodajo Bulti | 13; 45,34 min |
2 | Etiopien | Eshetu Tura | 13: 50,33 min |
3 | Kenya | Erastus Kemei | 13: 50,50 min |
placere | Land | Atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Kenya | Justina Chepchirchir | 9: 20,3 min |
2 | Kenya | Linah Cheruiyot | 9: 20,8 min |
3 | Marokko | Hassania Darami | 9: 54,9 min |
10.000 m
placere | Land | atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Etiopien | Mohamed Kedir | 28: 55,5 min |
2 | Kenya | Erastus Kemei | 28: 59,3 min |
3 | Sudan | Ahmed Musa Jouda | 29: 37,0 min |
maraton
placere | Land | atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Tanzania | Juma Ikangaa | 2:21:05 t |
2 | Djibouti | Djama Robleh | 2:31:06 t |
3 | Djibouti | Omar Abdillahi charme | 2:39:59 t |
110 m forhindringer / 100 m forhindringer
placere | Land | atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Kenya | Philip Sang | 13,8 s |
2 | Kenya | Charles Kokoyo | 14,2 s |
3 | Egypten | Hisham Mohamed Makin | 14,3 s |
placere | Land | Atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Marokko | Nawal El Moutawakel | 13,8 s |
2 | Uganda | Ruth Kyalisima | 14,0 s |
3 | Marokko | Chérifa Meskaoui | 14,0 s |
400 m forhindringer
placere | Land | atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Senegal | Amadou Dia Ba | 49,55 s |
2 | Uganda | Peter Rwamuhanda | 49,85 s |
3 | Kenya | Meshak Munyoro | 51,69 s |
placere | Land | Atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Marokko | Nawal El Moutawakel | 58,42 s |
2 | Uganda | Ruth Kyalisima | 59,00 s |
3 | Kenya | Rose Tata-Muya | 60,9 s |
3000 m forhindring
placere | Land | atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Etiopien | Eshetu Tura | 8: 30,47 min |
2 | Kenya | Julius Korir | 8: 32,20 min |
3 | Kenya | Joshua Kipkemboi | 8: 33,40 min |
20 km gåtur
placere | Land | atlet | tid |
---|---|---|---|
1 | Etiopien | Shemsu Hassan | 1:41:39 t |
2 | Kenya | David Munyao | 1:49:14 timer |
3 | Uganda | Nelsensio Byingingo | 1:57:02 t |
højt hop
placere | Land | atlet | højde |
---|---|---|---|
1 | Senegal | Moussa-sag | 2,20 m |
2 | Senegal | Boubacar Guèye | 2,05 m |
3 | Sudan | Bhaa El Din Bakr | 2,05 m |
placere | Land | Atlet | højde |
---|---|---|---|
1 | Gabon | Fernande Agnentchoué | 1,67 m |
2 | Elfenbenskysten | Salimata Coulibaly | 1,67 m |
3 | Elfenbenskysten | Lucienne N'Da | 1,64 m |
Længdespring
placere | Land | atlet | Udvidelse |
---|---|---|---|
1 | Senegal | Doudou Ndiaye | 7,62 m |
2 | Egypten | Mohamed Kharib Mansour | 7,51 m |
3 | Kenya | Moses Kiyai | 7,47 m |
placere | Land | Atlet | Udvidelse |
---|---|---|---|
1 | Kenya | Jacinta Serete | 5,37 m |
2 | Egypten | Ifaf Abdel Fatah Mohamed | 5,22 m |
3 | Egypten | Soheir Mohamed Ahmed | 5,03 m |
Tredobbelt spring
placere | Land | atlet | Udvidelse |
---|---|---|---|
1 | Senegal | Mamadou Diallo | 16,23 m |
2 | Egypten | Ahmed Hassan Badra | 15,50 m |
3 | Uganda | William Bisereko | 15,42 m |
Stangspring
placere | Land | atlet | højde |
---|---|---|---|
1 | Elfenbenskysten | Loué Legbo | 4,00 m |
2 | Egypten | Gamal Ramses | 3,80 m |
3 | Egypten | Shawki Hassan Abdallah | 3,50 m |
Spydkast
placere | Land | atlet | Udvidelse |
---|---|---|---|
1 | Tanzania | Zakayo Malekwa | 76,18 m |
2 | Kenya | Groge Odera | 71,06 m |
3 | Egypten | Akram Mohamed Khamis | 64,24 m |
placere | Land | Atlet | Udvidelse |
---|---|---|---|
1 | Cameroun | Agnès Tchuinté | 50,64 m |
2 | Marokko | Fatiha Belamghar | 45,86 m |
3 | Kenya | Eunice Nekesa | 44,14 m |
Diskuskast
placere | Land | atlet | Udvidelse |
---|---|---|---|
1 | Egypten | Mohamed Naguib Hamed | 59,82 m |
2 | Egypten | Hassan Ahmed Hamad | 53,08 m |
3 | Marokko | Mohamed Fatihi | 46,94 m |
placere | Land | Atlet | Udvidelse |
---|---|---|---|
1 | Marokko | Zoubida Laayouni | 51,50 m |
2 | Uganda | Helen Alyek | 42,40 m |
3 | Angola | Filomena Silva | 42,20 m |
Kuglestød
placere | Land | atlet | Udvidelse |
---|---|---|---|
1 | Egypten | Youssef Nagui Assad | 20,44 m |
2 | Egypten | Ahmed Camel Shata | 18,41 m |
3 | Egypten | Ahmed Mohamed Ashoush | 17,89 m |
placere | Land | Atlet | Udvidelse |
---|---|---|---|
1 | Gabon | Odette Mistoul | 14,21 m |
2 | Marokko | Souad Malloussi | 13,74 m |
3 | Kenya | Herina Malit | 12,56 m |
Hammerkast
placere | Land | atlet | Udvidelse |
---|---|---|---|
1 | Egypten | Hisham Fouad gamle mand | 60,64 m |
2 | Egypten | Ahmed Ibrahim Taha | 57,86 m |
3 | Egypten | Hisham Abdeslam Zaki | 55,10 m |
4 × 100 m
placere | Land | tid |
---|---|---|
1 | Elfenbenskysten | 40,3 s |
2 | Senegal | 40,6 s |
3 | Kenya | 40,7 s |
placere | Land | tid |
---|---|---|
1 | Kenya | 46,77 s |
2 | Elfenbenskysten | 47,23 s |
3 | Senegal | 50,62 s |
4 × 400 m
Decathlon / heptathlon
placere | Land | atlet | Point |
---|---|---|---|
1 | Kenya | Charles Kokoyo | 7080 point |
2 | Kenya | Patrick Cheruiyot | 6625 point |
3 | Kenya | Solomon Kaptich | 6511 point |
placere | Land | Atlet | Point |
---|---|---|---|
1 | Marokko | Chérifa Meskaoui | 5353 point |
2 | Uganda | Margaret Bisereko | 5029 point |
3 | Kenya | Frida Kiptala | 4808 point |
Medaljebord
Medaljetabelfinal efter 39 beslutninger | |||||
---|---|---|---|---|---|
placere | Land | guld | sølv | bronze | Total |
1 | Kenya | 12. | 10 | 12. | 34 |
2 | Senegal | 6. | 4. plads | 3 | 13. |
3 | Marokko | 4. plads | 4. plads | 6. | 14. |
4. plads | Etiopien | 4. plads | 1 | 1 | 6. |
5 | Egypten | 3 | 7. | 6. | 16 |
6. | Tanzania | 3 | - | 1 | 4. plads |
7. | Elfenbenskysten | 2 | 5 | 1 | 8. plads |
8. plads | Gabon | 2 | - | - | 2 |
9 | Uganda | 1 | 6. | 4. plads | 11 |
10 | Cameroun | 1 | - | 1 | 2 |
11 | Ghana | 1 | - | - | 1 |
12. | Djibouti | - | 1 | 1 | 2 |
13. | Folkerepublikken Congo | - | 1 | - | 1 |
14. | Sudan | - | - | 2 | 2 |
15. | Angola | - | - | 1 | 1 |
Weblinks
- Resultater af afrikanske mesterskaber i atletik 1982 på gbrathletics.com
- Websted for det afrikanske atletikforbund CAA