Derby-indsatser

fra Wikipedia, den gratis encyklopædi
The Epsom Derby af Théodore Géricault (1821)
Camelot vinder 2012-derbyet (fører jagtegruppen i lilla)

De Derby Stakes er kendt verden over som den Derby eller Epsom Derby og er en af de ældste engelske hestevæddeløb .

Det er et af de mest prestigefyldte gruppe 1 flade løb i verden for 3-årige hingste og hopper og løber over 2423 m.

Der er sammenlignelige løb i mange lande, for eksempel Kentucky Derby i USA , Prix ​​du Jockey Club i Frankrig , det irske derby og det tyske derby . Derbyet er ensbetydende med mange begivenheder inden for hestesport, se hovedartiklen Derby (hestesport), og navnet forekommer i holdsport i form af lokale derby . Epsom Derby er en af ​​Storbritanniens største sportsbegivenheder og sendes tv over hele verden.

Derbyet afholdes hver juni på Epsom Downs væddeløbsbane i Epsom . Epsom Derby er anden etape for den britiske Triple Crown . Det afholdes efter Guineaerne i 2000 og før St. Leger . Vinderne af Epsom Derby konkurrerer ofte i King George VI og Queen Elizabeth Stakes i juli og vender sig derefter til Prix ​​de l'Arc de Triomphe i Frankrig i oktober.

historie

Diomed, den første vinder af Derby

Allerede i 1661 registreres et hestevæddeløb for første gang i den engelske by Epsom , der fandt sted på stedet for Epsom og Walton Downs .

Epsom Oaks

I 1779 arrangerede Edward Smith Stanley, jarl af Derby, en konkurrence der for sig selv og sine venner, hvor tre-årige hopper konkurrerede i et løb over halvanden kilometer og kaldte det The Oaks efter sin ejendom . Oaks Stakes- løb afholdes stadig på Epsom Downs Racecourse den dag i dag . Epsom Oaks Stakes er en gruppe 1 flad løb for 3-årige hopper over 2.423 m, som finder sted hvert år i begyndelsen af ​​juni.

Epsom Derby

I det følgende år, 1780, blev der etableret et andet løb for at bestemme de bedste heste til avl og væddeløb. Navnet Derby fandt sted efter kastet af en mønt mellem Earl of Derby og hans ven Sir Charles Bunbury. Derby vandt mønten, men løbet blev vundet af Sir Charles Bunbury, der vandt med sin hest Diomed . Derbyet spilles stadig over en afstand på en engelsk mil, fire længder og 10 yards , dvs. 2.423 meter.

Derbyet fandt altid sted i Epsom, bortset fra de to verdenskrige. Fra 1915 til 1918 og fra 1940 til 1945 var væddeløbsbanen i Newmarket stedet, disse løb kaldes New Derby .

Optegnelser

jockey

  • Lester Piggott - 9 sejre - Never Say Die (1954), Crepello (1957), St. Paddy (1960), Sir Ivor (1968), Nijinsky (1970), Roberto (1972), Empery (1976), The Minstrel (1977 ), Teenoso (1983)

Træner

  • Robert Robson - 7 sejre - Waxy (1793), Tyrant (1802), Pope (1809), Whalebone (1810), Whisker (1815), Azor (1817), Emilius (1823)
  • John Porter - 7 sejre - Blue Gown (1868), Shotover (1882), St. Blaise (1883), Ormonde (1886), Sainfoin (1890), Common (1891), Flying Fox (1899)
  • Fred Darling - 7 sejre - Captain Cuttle (1922), Manna (1925), Coronach (1926), Cameronian (1931), Bois Roussel (1938), Pont l'Eveque (1940), Owen Tudor (1941)

Vindende far

Den mest succesrige far er Montjeu med fire sejrende afkom: Motivator (2005), Autoriseret (2007), Pour Moi (2011), Camelot (2012) .

Bedste tid

Rekordtiden på 2'31 "33 er blevet holdt af Workforce siden 2010 .

Vinder og placeret

Siden 2000

Australien - vinder af Derby 2014
år vinder Land far jockey Træner ejer Sekund Tredje tid
2019 Anthony Van Dyck IrlandIrland Irland Galileo Seamus Heffernan Aidan O'Brien S.Magnier, D.Smith & M.Tabor Madhmoon Japan 2'33 "38
2018 Mazar Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Ny tilgang William Buick Charlie Appleby Godolphin racing hold Dee Ex Bee Brølende løve 2'34 "93
2017 Wings of Eagles IrlandIrland Irland Hæld Moi Padraig Beggy Aidan O'Brien S.Magnier, D.Smith & M.Tabor Cliffs of Moher Cracksman 2'33 "02
2016 Harzand IrlandIrland Irland Sea The Stars Patrick-J. Smullen Dermot K. Weld Aga Khan IV. US Army Ranger Idaho 2'40 "09
2015 Gyldent horn Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Cape Cross Lanfranco Dettori John Gosden Anthony E. Oppenheimer Jack Hobbs Storm Stars 2'32 "32
2014 Australien IrlandIrland Irland Galileo Joseph O'Brien Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith & M. Tabor Kingston Hill Romsdal 2'33 "63
2013 Verdens hersker IrlandIrland Irland Galileo Ryan Moore Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith & M. Tabor Libertarian Galileo rock 2'39 "06
2012 Camelot IrlandIrland Irland Montjeu Joseph O'Brien Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith & M. Tabor Hovedsekvens Astrologi 2'33'90
2011 Hæld Moi FrankrigFrankrig Frankrig Montjeu Mickaël Barzalona André Fabre S. Magnier, D. Smith & M. Tabor Treasure Beach Carlton House 2'34 "54
2010 Arbejdskraft Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige King's Best Ryan Moore Michael Stoute Prins Khalid Abdullah Ved første øjekast Omvildning 2'31 "33
2009 Sea The Stars IrlandIrland Irland Cape Cross Michael Kinane John Oxx Christopher Tsui Berømmelse og ære Masterofthehorse 2'36 "74
2008 Ny tilgang IrlandIrland Irland Galileo Kevin Manning Jim Bolger Prinsesse Haya af Jordan Tartanbærer Casual erobring 2'36 "50
2007 Autoriseret Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Montjeu Lanfranco Dettori P.Chapple-Hyam Saleh Al Homaizi Eagle Mountain Aqaleem 2'34 "77
2006 Sir Percy Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Esteem Mark Martin Dwyer Marcus Tregoning Anthony Pakenham Dragon Dancer Hala Bek 2'35 "23
2005 Motivator Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Montjeu Johnny Murtagh Michael Bell Royal Ascot Racing Club Gå i parken Dubawi 2'35 "69
2004 Nordlys Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Danehill Kieren Fallon Michael Stoute Ballymacoll Stud Lovregel Lad løven brøle 2'33 "72
2003 Kris Kin Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Kris S. Kieren Fallon Michael Stoute Saeed Suhail Den store Gatsby Alamshar 2'33 "35
2002 Høj kaparral IrlandIrland Irland Sadlers brønde Johnny Murtagh Aidan O'Brien Sue Magnier og Michael Tabor Hawk Wing Moon Ballad 2'39 "45
2001 Galileo IrlandIrland Irland Sadlers brønde Michael Kinane Aidan O'Brien Sue Magnier og Michael Tabor Golan Tobougg 2'33 "27
2000 Sinndar IrlandIrland Irland Grand Lodge Johnny Murtagh John Oxx Aga Khan IV. Sakhee Beat Hollow 2'36 "75

1950-1999

Shirley Heights , succes i 1978-derbyet, af Bob Demuyser (1920-2003)
år vinder Land far jockey Træner ejer Sekund Tredje tid
1950 Galcador FrankrigFrankrig Frankrig Djebel Rae Johnstone Charles Semblat Marcel Boussac Prins Simon Dobbelt formørkelse 2'36 "80
1951 Arctic Prince Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Prins Chevalier Chuck Reservedele Willie Stephenson Joseph McGrath Sybils nevø Signalboks 2'39 "40
1952 Tulyar Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Teheran Charlie Smirke Marcus Marsh Aga Khan III. Homoseksuel tid Faubourg II 2'36 "40
1953 Pinza Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Chanteur Sir Gordon Richards Norman Bertie Sir Victor Sassoon aureole Pink Horse 2'35 "60
1954 Aldrig sig dø Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Nasrullah Lester Piggott Joseph Lawson Robert Sterling Clark Arabian Night Darius 2'35 "80
1955 Phil Drake FrankrigFrankrig Frankrig Admiral Drake Freddie Palmer François Mathet Fru Léon Volterra Panaslipper Akropolis 2'39 "80
1956 Lavandin FrankrigFrankrig Frankrig Verso Rae Johnstone Alec Head Pierre Wertheimer Montaval Roistar 2'36 "40
1957 Crepello Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Donatello Lester Piggott Noel Murless Sir Victor Sassoon Ballymoss Fredsrør 2'35 "40
1958 Hård ridet Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Hård sauce Charlie Smirke Mick Rogers Sir Victor Sassoon Paddy's Point Nagami 2'41 "20
1959 Parthia Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Persiske Golf Harry Carr Cecil Boyd-Rochfort Sir Humphrey de Trafford Fidalgo Shantung 2'36 "00
1960 St. Paddy Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige aureole Lester Piggott Noel Murless Sir Victor Sassoon Alcaeus Kythnos 2'35 "80
1961 Psidium Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Pardal Roger Poincelet Harry Wragg Etti Plesch Dicta Drake Pardao 2'36 "40
1962 Larkspur IrlandIrland Irland Aldrig sig dø Neville Sellwood Vincent O'Brien Raymond R. gæst Arcor Le Cantilien 2'37 "60
1963 Relko FrankrigFrankrig Frankrig Tanerko Yves Saint-Martin François Mathet François Dupré Handelsselskab Ragusa 2'39 "40
1964 Julemanden Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Chamossaire Scobie Breasley Mick Rogers John Ismay Indiana Dilettante II 2'41 "98
1965 Sea-Bird II FrankrigFrankrig Frankrig Dan Amor Pat Glennon Etienne Pollet Jean Ternynck Meadow Court jeg siger 2'38 "41
1966 Charlottown Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Charlottesville Scobie Breasley Gordon Smyth Lady Zia Wernher Pretendre Black Prince II 2'37 "63
1967 kongeligt palads Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Ballymoss George Moore Noel Murless Jim Joel Ribocco Dartbræt 2'33 "36
1968 Sir Ivor IrlandIrland Irland Sir Gaylord Lester Piggott Vincent O'Brien Raymond R. gæst Connaught Mount Athos 2'38 "73
1969 Blakeney Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Hethersett Ernie Johnson Arthur M. Budgett Arthur M. Budgett Skomager Prins Regent 2'40 "30
1970 Nijinsky IrlandIrland Irland Northern Dancer Lester Piggott Vincent O'Brien Charles W. Engelhard, Jr. Gyr Stintino 2'34 "68
1971 Mill Reef Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Bøj aldrig Geoff Lewis Ian Balding Paul Mellon Lindentræ Irish Ball 2'37 "14
1972 Roberto IrlandIrland Irland Hagl til fornuft Lester Piggott Vincent O'Brien John W. Galbreath Rheingold Pentland Firth 2'36 "09
1973 Morston Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Ragusa Edward Hide Arthur M. Budgett Arthur M. Budgett Cavo Doro Fri fod 2'35 "92
1974 Sne ridder Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Firestreak Brian Taylor Peter Nelson Sharon Phillips Imperial Prince Giacometti 2'35 "04
1975 Grundy Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Stor nevø Pat Eddery Peter Walwyn Dr. Carlo Vittadini Nobiliary Hunza Dancer 2'35 "35
1976 Empery FrankrigFrankrig Frankrig Vagt nobel Lester Piggott Maurice Zilber Nelson Bunker Hunt Relkino Havre 2'35 "69
1977 Minstrelen IrlandIrland Irland Northern Dancer Lester Piggott Vincent O'Brien Robert Sangster Hot Grove Rødmende brudgom 2'36 "44
1978 Shirley Heights Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Mill Reef Greville Starkey John Dunlop Jarl af Halifax Hawaiian lyd Resten mand 2'35 "30
1979 Troy Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Petingo Willie Carson Dick Hern Michael Sobell & Arnold Weinstock Dickens Hill Nordlige baby 2'36 "59
1980 Henbit Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Hawaii Willie Carson Dick Hern Etti Plesch Mester Willie Rankin 2'34 "77
1981 Shergar Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Stor nevø Walter Swinburn Michael Stoute Aga Khan IV. Glans af guld Scintillating Air 2'44 "21
1982 Gylden fleece IrlandIrland Irland Nijinsky Pat Eddery Vincent O'Brien Robert Sangster Berører træ Silver Hawk 2'34 "27
1983 Teenoso Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Ungdom Lester Piggott Geoff Wragg Eric Møller Carlingford Castle Shearwalk 2'49 "07
1984 Secreto IrlandIrland Irland Northern Dancer Christy Roche David O'Brien Luigi Miglitti El Gran Senor Mighty Flutter 2'39 "12
1985 Slip anker Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Shirley Heights Steve Cauthen Henry Cecil Lord Howard de Walden Advokatsamfund Damister 2'36 "23
1986 Shahrastani Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Nijinsky Walter Swinburn Michael Stoute Aga Khan IV. Dans modig Mashkour 2'37 "13
1987 Referencepunkt Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Mill Reef Steve Cauthen Henry Cecil Louis Freedman Meget velkommen Bellotto 2'33 "90
1988 Kahyasi Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Ile de Bourbon Ray Cochrane Luca Cumani Aga Khan IV. Glacial Storm Doyoun 2'33 "84
1989 Nashwan Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Rødmende brudgom Willie Carson Dick Hern Hamdan Al Maktoum Terimon Cacoethes 2'34 "90
1990 Quest for Fame Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Rainbow Quest Pat Eddery Roger Charlton Khalid Abdullah Blå hjort Elmaarmul 2'37 "26
1991 Gavmild Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Caerleon Alan Munro Paul Cole Prins Fahd bin Salman Marju Gdansk-stjerne 2'34 "00
1992 Dr. Devious Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Ahonoora John Reid Peter Chapple-Hyam Sidney H. Craig St. Jovite Sølv Wisp 2'36 "19.
1993 Øverstkommanderende Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Dans modig Michael Kinane Henry Cecil Khalid Abdullah Blå dommer Blues Traveler 2'34 "51
1994 Fik Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Chief's Crown Willie Carson John Dunlop Hamdan Al Maktoum King's Theatre Oberst Collins 2'34 "16
1995 Lam tarra Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Nijinsky Walter Swinburn Saeed bin Suroor S. bin Maktoum al Maktoum Tamure Præsenterer 2'32 "31
1996 Shaamit Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Mtoto Michael Hills William Haggas Khalifa Dasmal Dushyantor Shantou 2'35 "05
1997 Benny the Dip Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Silver Hawk Willie Ryan John Gosden Landon Knight Sølvpatriark Romanov 2'35 "77
1998 Høj stigning Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Høj ejendom Olivier Peslier Luca Cumani Obaid Al Maktoum City Honours Grænsepil 2'33 "88
1999 Ed Det Forenede KongerigeDet Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Fairy King Kieren Fallon Henry Cecil Thoroughbred Corp. Daliapour Slå alle 2'37 "43

1900-1949

Spy Kop vinder 1920-derbyet (forgrunden)
år vinder jockey Træner ejer tid
1900 Diamantjubilæum Herbert Jones Richard Marsh Prins af Wales, senere Edward VII. 2:42
1901 Volodyovski Lester Reiff John Huggins William Collins Whitney 2: 40,8
1902 Ard Patrick Skeets Martin Sam skat John Gubbins 2: 42,2
1903 Stensand Danny Maher George Blackwell Sir James Miller 2: 42,8
1904 St. Amant Kempton kanon Alfred Hayhoe Leopold de Rothschild 2: 45.4
1905 Cicero Danny Maher Percy Peck 5. jarl af Rosebery 2: 39,6
1906 Spearmint Danny Maher Peter Gilpin Major Eustace Loder 2: 36,8
1907 Orby John Reiff Dr Fred MacCabe Richard Croker 2:44
1908 Signorinetta Billy Bullock Edoardo Ginistrelli Edoardo Ginistrelli 2: 39,8
1909 Minoru Herbert Jones Richard Marsh Edward VII 2: 42,7
1910 Lviv Bernard Dillon Alec Taylor, Jr. Alfred Cox 2: 35,2
1911 Sunstar George Stern Charles Morton Jack B. Joel 2: 36,8
1912 Tagalie John Reiff Dawson Waugh Walter Raphael 2: 38,8
1913 Aboyeur Edwin Piper Tom Lewis Alan Cunliffe 2: 37,6
1914 Durbar II Matt MacGee Tom Murphy Herman Duryea 2: 38,4
1915 Pommern Steve Donoghue Charles Peck Solly Joel 2: 32,6
1916 Fifinella Joseph Childs Dick Dawson Sir Edward Hulton 2: 36,6
1917 Gay Crusader Steve Donoghue Alec Taylor, Jr. Alfred W. Cox 2: 40,6
1918 Gainsborough Joe Childs Alec Taylor, Jr. Lady James Douglas 2: 33,2
1919 Grand Parade Fred Templeman Frank Barling 1. baron Glaneley 2: 35,8
1920 Spy Kop Frank O'Neil Peter Gilpin Major Giles Loder 2.34.8
1921 humorist Steve Donoghue Charles Morton Jack B. Joel 2: 36,2
1922 Kaptajn Cuttle Steve Donoghue Fred Darling 1. baron Woolavington 2: 34,6
1923 papyrus Steve Donoghue Basil Jarvis Ben irsk 2:38
1924 Sansovino Tommy Weston George Lambton 17. jarl af derby 2:46
1925 manna Steve Donoghue Fred Darling Henry E. Morris 2: 40,6
1926 Corona Joe Childs Fred Darling 1. baron Woolavington 2: 47,8
1927 Ring til dreng Charlie Elliott Jack Watts Frank Curzon 2: 34,4
1928 Felstead Harry Wragg Ossis Bell Sir Hugo Cunliffe-Owen 2: 34,8
1929 Trigio Joe Marshall Dick Dawson William Barnett 2: 36,4
1930 Blenheim II Harry Wragg Dick Dawson Aga Khan III. 2: 38,2
1931 Cameronian Freddie Fox Fred Darling Arthur Dewar 2: 36,6
1932 Femte april Fred Lane Tom Walls Tom Walls 2: 43,2
1933 Hyperion Tommy Weston George Lambton 17. jarl af derby 2:34
1934 Windsor Lad Charlie Smirke Marcus Marsh Maharaja af Rajpipla 2:34
1935 Bahram Freddie Fox Frank Butters Aga Khan III. 2:36
1936 Mahmoud Charlie Smirke Frank Butters Aga Khan III. 2: 33,8
1937 Mid-dags sol Michael Beary Fred Butters Lettice Mary Miller 2: 37,6
1938 Bois Roussel Charlie Elliott Fred Darling Peter Beatty 2: 39,2
1939 Blå Peter Eph Smith Jack Jarvis 6. jarl af Rosebery 2: 36,8
1940 Pont l'Évêque Sam Wragg Fred Darling Fred Darling 2: 30,8
1941 Owen Tudor Billy Nevett Fred Darling Catherine Macdonald-Buchanan 2:32
1942 Watling Street Harry Wragg Walter Earl 17. jarl af derby 2: 29,6
1943 Straight deal Tommy Carey Walter Nightingall Dorothy Paget 2: 30.4
1944 Havkvældning Billy Nevett John Jarvis 6. jarl af Rosebery 2:31
1945 Dante Billy Nevett Mathew Peacock Sir Eric Ohlson 2: 26,6
1946 Luftbåren Tommy Lowrey Dick Perryman John E. Ferguson 2: 44,6
1947 Pearl Diver George Bridgland Percy Carter Baron Geoffroy de Waldner 2: 38,4
1948 min elskede Rae Johnstone Richard Carver Aga Khan III. & Leon Volterra 2:40
1949 Nimbus II Charlie Elliott George Colling Marion Glenister 2:42

1850-1899

Lord Lyon vandt Derby i Epsom i 1866, William Shayer
Isinglass vinder Derby 1893, det første ben i sin tredobbelte gevinst
år vinder jockey Træner ejer tid
1850 Voltigeur Job Marson R. Hill 2. jarl af Zetland 2:50
1851 Teddington Job Marson Alec Taylor, Sr. Sir Joseph Hawley 2:51
1852 Daniel O'Rourke Frank Butler John Scott John Bowes 3:20
1853 Vestaustralsk Frank Butler John Scott John Bowes 2:55
1854 Og over Alfred Day John Day, Jr. John Gully 2:52
1855 Vilde Dayrell Robert Sherwood Rickaby Francis Popham 2:54
1856 Ellington Tom Aldcroft Tom Dawson Admiral Octavius ​​Vernon Harcourt 3:40
1857 Flash Bonny Jack Charlton William I'Anson William I'Anson 2:45
1858 Beadsman John Wells George Manning Sir Joseph Hawley 2:54
1859 Musjid John Wells George Manning Sir Joseph Hawley 2:59
1860 Thormanby Harry Custance Mathew Dawson James Merry 2:55
1861 Kettledrum Ralph Bullock Oates Oberst Charles Towneley 2:45
1862 Caractacus John Parsons Robert Smith Charles Snewing 2:45
1863 Makaroni Tom Chaloner Godding Richard Naylor 2:50
1864 Blair Athol Jim Snowden William I'Anson William I'Anson 2:43
1865 Gladiateur Harry Grimshaw Tom Jennings, Sr. Comte Frédéric de Lagrange 2:46
1866 Lord Lyon Harry Custance James Dover Richard Sutton 2:50
1867 Eremit John Daley Lige Henry Chaplin 2:42
1868 Blå kjole John Wells John Porter Sir Joseph Hawley 2:43
1869 Pretender John Osborne Tom Dawson John Johnstone 2:52
1870 Kingcraft Tom French Mathew Dawson 6. Viscount Falmouth 2:45
1871 Favonius Tom French Joseph Hayhoe Baron Mayer de Rothschild 2:50
1872 Cremorne Charlie Maidment William Gilbert Henry Savile 2:45
1873 Doncaster Fred Webb Robert Peck James Merry 2:50
1874 George Frederick Harry Custance Tom Leader WS Cartwright 2:46
1875 Galopin Jack Morris John Dawson Gusztáv Batthyány 2:48
1876 Kisber Charlie Maidment Joseph Hayhoe Alexander Baltazzi 2:44
1877 Silvio Fred Archer Mathew Dawson 6. Viscount Falmouth 2:50
1878 Sefton Harry Constable Alec Taylor, Sr. William Stirling Crawfurd 2:56
1879 Sir Bevys George Fordham Joseph Hayhoe Lionel de Rothschild 3:20
1880 Bøj Or Fred Archer Robert Peck 1. hertug af Westminster 2:46
1881 Iroquois Fred Archer Jacob Pincus Pierre Lorillard IV 2:50
1882 Shotover Tom Cannon John Porter 1. hertug af Westminster 2:45
1883 St. Blaise Tom Cannon John Porter Sir Frederick Johnstone 2:48
1884 = Høstmaskine Sam Loates James Jewitt Sir J. Willoughby 2:46
= St. Gatien Charlie Wood Robert Sherwood Jack Hammond
1885 Melton Fred Archer Mathew Dawson 20. Baron Hastings 2:44
1886 Ormonde Fred Archer John Porter 1. hertug af Westminster 2:45
1887 Glædelig Hampton Jack Watts Martin Gurry George Baird 2:43
1888 Ayrshire Fred Barrett George Dawson 6. Hertug af Portland 2:43
1889 Donovan Tommy Loates George Dawson 6. Hertug af Portland 2:44
1890 Sainfoin Jack Watts John Porter Sir James Miller 2:49
1891 almindelige George Barrett John Porter Sir Frederick Johnstone 2:56
1892 Sir Hugo Fred Allsopp Tom Wadlow 3. jarl Bradford 2:44
1893 Isinglass Tommy Loates James Jewitt Harry LB McCalmont 2:43
1894 Ladas Jack Watts Mathew Dawson 5. jarl af Rosebery 2:45
1895 Sir Visto Sam Loates Mathew Dawson 5. jarl af Rosebery 2:43
1896 persimmon Jack Watts Richard Marsh Prins af Wales, senere Edward VII. 2:42
1897 Galtee More Charlie Wood Sam skat John Gubbins 2:44
1898 Jeddah Otto Madden Richard Marsh James Larnach 2:47
1899 Flyvende ræv Morny Cannon John Porter 1. hertug af Westminster 2:42

1800-1849

Champion, derby vinder af 1800, gravering efter et maleri af John Nott Sartorius (1759–1828)
Whisker , vinder af
derbyet fra 1815, søn af derbyvinderen af ​​1793 Waxy og
fuldbror
til derbyvinderen af ​​1810 Whalebone ,
maleri af John Frederick Herring senior
år vinder jockey Træner ejer tid
1800 champion Bill Clift Tom Perren Christopher Wilson
1801 Eleanor John Saunders J. Frost Sir Charles Bunbury
1802 Tyrann Frank Buckle Robert Robson 3. Hertug af Grafton
1803 ditto Bill Clift John Lonsdale Sir Hedworth Williamson
1804 Hannibal Bill Arnull Frank Neale 3. jarl af Egremont
1805 Kardinal Beaufort Denni Fitzpatrick Dixon Boyce 3. jarl af Egremont
1806 Paris John Shepherd Richard Prince 3. baron Foley
1807 Valg John Arnull Dixon Boyce 3. jarl af Egremont
1808 Pande Frank Collinson John Lonsdale Sir Hedworth Williamson
1809 Pave Tom Goodison Robert Robson 3. Hertug af Grafton
1810 Hvalben Bill Clift Robert Robson 3. Hertug af Grafton
1811 fantom Frank Buckle James Edwards Sir John Shelley
1812 Octavius Bill Arnull Dixon Boyce Robert Ladbroke
1813 Smolensko Tom Goodisson Krybe sammen Sir Charles Bunbury
1814 Blucher Bill Arnull Dixon Boyce 2. baron Stawell
1815 Whiskers Tom Goodison Robert Robson 4. Hertug af Grafton
1816 Prins Leopold Will Wheatley William Butler Hertugen af ​​York
1817 Azor Jem Robinson Robert Robson John Payne
1818 Sam Sam Chifney, Jr. W. Chifney Thomas Thornhill
1819 Tiresias Bill Clift Richard Prince 4. Hertug af Portland
1820 Sømand Sam Chifney, Jr. W. Chifney Thomas Thornhill
1821 Gustavus Sam Day Krybe sammen John Hunter
1822 Moses Tom Goodison William Butler Hertugen af ​​York
1823 Emilius Frank Buckle Robert Robson John Udney
1824 Cedric Jem Robinson James Edwards Sir John Shelley
1825 Middleton Jem Robinson Edwards 5. jarl af Jersey
1826 Lapdog George Dockeray Fugl 3. jarl af Egremont
1827 Mameluke Jem Robinson Edwards 5. jarl af Jersey
1828 Cadland Jem Robinson Dixon Boyce 5. Hertug af Rutland
1829 Frederik John Forth John Forth William Gratwicke
1830 Priam Sam Day William Chifney William Chifney
1831 spaniel Will Wheatley J. Rogers Viscount Lowther
1832 St. Giles Bill Scott J. Webb Robert Ridsdale
1833 Farligt Jem Chapple I. Sadler Isaac Sadler
1834 Befuldmægtiget Patrick Connolly G. Payne Stanlake Batson
1835 Af alder Bill Scott John Scott John Bowes
1836 Bay Middleton Jem Robinson John Edwards 5. jarl af Jersey
1837 Fosfor George Edwards J. Doe 4. baron Berners
1838 Amato Jem Chapple Ralph Sherwood Sir Gilbert Heathcote
1839 Bloomsbury Sim templeman William Ridsdale William Ridsdale
1840 Lille vidunder William Macdonald John Forth David Robertson
1841 Kroning Patrick Connolly Maler Abraham Rawlinson
1842 Attila Bill Scott John Scott General Anson
1843 Cotherstone Bill Scott John Scott John Bowes
1844 Orlando Nat Flatman samarbejde Oberst Jonathan Peel
1845 Den glædelige monark Foster Bell John Forth William Gratwicke
1846 Pyrrhus den første Sam Day John Day John Gully 2:55
1847 Kosak Sim templeman John Day, Jr. TH Pedley 2:52
1848 Overskud Sim templeman John Kent 3. Viscount Clifden 2:48
1849 Den flyvende hollænder Charlie Marlow Fobert 13. jarl af Eglinton 3:00

1780-1799

Skyskraber, vinder derby fra 1789
år vinder jockey Træner ejer tid
1780 Diomed Sam Arnull R. Teasdale Sir Charles Bunbury
1781 Ung formørkelse Charles Hindley Dennis O'Kelly
1782 Morder Sam Arnull Frank Neale 3. jarl af Egremont
1783 Saltram Charles Hindley Frank Neale John Parker, 1. baron Boringdon
1784 sergent John Arnull Dennis O'Kelly
1785 Aimwell Charles Hindley John Pratt 1. jarl af Clermont
1786 adelig J. White Frank Neale Tommy Panton
1787 Sir Peter Teazle Sam Arnull Saunders 12. jarl af derby
1788 Sir Thomas William Syd Frank Neale George IV
1789 Skyskraber Sam Chifney, Sr. Matt Stephenson 5. Hertug af Bedford
1790 Rhadamanthus John Arnull John Pratt 1. Earl Grosvenor
1791 Ivrige Matt Stephenson Matt Stephenson 5. Hertug af Bedford
1792 John Bull Frank Buckle John Pratt 1. Earl Grosvenor
1793 Voksagtig Bill Clift Robert Robson Sir Ferdinando Poole
1794 Daedalus Frank Buckle John Pratt 1. Earl Grosvenor
1795 Spred ørn Anthony Wheatley Richard Prince Sir Frank Standish
1796 Didelot John Arnull Richard Prince Sir Frank Standish
1797 Colt af Fidget John Singleton Matt Stephenson 5. Hertug af Bedford
1798 Sir Harry Sam Arnull Frank Neale Joseph Cookson
1799 Ærkehertug John Arnull Richard Prince Sir Frank Standish

Se også

Portal: Ridesport  - Oversigt over Wikipedia-indhold om hestesport

Weblinks

Individuelle beviser

  1. Folkemængder strømmer til Epsom til Derby Day . BBC nyheder.
  2. BBC Worldwide tilbyder internationale tv-rettigheder til Epsom Derby . Sport kal.
  3. arkiveret kopi ( memento af den oprindelige perioden 14. november 2011 i den Internet Archive ) Info: Den arkiv link blev indsat automatisk, og er endnu ikke blevet kontrolleret. Kontroller original- og arkivlinket i henhold til instruktionerne, og fjern derefter denne meddelelse. @ 1@ 2Skabelon: Webachiv / IABot / www.epsomdowns.co.uk
  4. Side 135 , De skjulte steder i East Anglia: Herunder Essex, Suffolk, Norfolk og Cambridgeshire, Barbara Vesey, 2003, Travel Publishing, ISBN 1-902007-91-3